Ruam nedir? Adalar’da ortaya çıkan ruam hastalığını belirtileri nedir

Video: Ruam nedir? Adalar’da ortaya çıkan ruam hastalığını belirtileri nedir

Büyük Ada’da 81 at ruam hastalığı nedeniyle itlaf edildi. Atların itlaf edilmesinin ardından gözler Büyük Ada’ya çevrildi. Öte yandan kamuoyunda ise “Ruam nedir?” ve “Ruam hastalığının belirtileri nelerdir?” sorusunun cevabı araştırılıyor. Hastalıkla ilgili detayları Prof. Dr. Seyyal Ak CNN TÜRK’ e anlattı.

Ruam nedir? Ruam hastalığının belirtileri nelerdir? Büyükada’da ortaya çıkan ve 81 atın itlaf edildiği olayın ardından kamuoyunda bu sorunun cevabını araştırıyor. CNN TÜRK yayına katılan Prof. Dr. Seyyal Ak ruam hastalığı ile ilgili merak edilen detayları araştırıyor.


Bu tek tırnaklıların hastalığı…  İlk başta onları etkileyen bir hastalık. Fakat bulaşıcı bir hastalık. Ancak insanlara da bulaşabiliyor.


Hastalığın hayvanlarda görünme formları farklı farklı… Bunlardan bir tanesi biz buna burun lağımı deriz. Burundan akıntılarla kanalizedir. Kanlı akıntılara kadar türer. Hastalığın bulaşmasında bu akınılar oldukça etkilidir.


Bunlardan bir tanesi de deri ruamıdır. Deride özellikle karın ve bacak bölgelerinde nodüllerle kanalizedir ve bunlar dışarıya saçılır irinler patlar.


Bunun dışında biri de akciğer ruamıdır ve hava yoluyla bulaşır.  Atlarda kronik seyreden hastalık katır ve eşik gibi hayvanlarda Aakut seyredir.


RUAM BULAŞICI MIDIR?


Ruam hastalığı hem atlarda hem de insanlarda farklı bölgelere hücum ederek bu bölgelerde belirtiler gösterebilmektedir. Eğer hastalık akciğerleri hedef alırsa, bu durumda hastalığa yakalananlarda solunum zorluğu başlar. Hastalar, çok çabuk yorulmaya başlarken burunda sıklıkla kanamalar görülebilmektedir. Birçok insanda zayıflama gibi belirtiler de ortaya çıkarır. Burnu hedef aldığında devamlı ancak tek taraflı bir akıntı söz konusu olmaktadır. Her geçen gün akıntı daha yoğun bir hale gelmeye başlar ve son dönemlerinde renk de değiştirebilir. Deriyi hedef aldığında ise apse oluşumunu tetiklemektedir. İlk olarak derinin alt katmanlarında modüllerin meydana gelmesi ile başlar ve sonrasında cildin en üst tabakasında apse oluşumu gerçekleşir.


Hayvanlarda yer alan rahatsızlıkların insanlara bulaşmasında genel olarak, insanların hayvanların etlerini tüketmesi en önemli sebep olmaktadır.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS