NASA: İki uyduda hayat olabilir

  1. Bilim-Teknoloji
  2. Bilim
Video: NASA: İki uyduda hayat olabilir
Amerikan Ulusal Uzay ve Havacılık Dairesi NASA'dan dünya haricinde <a class="in-news-link" href="/yasam" target="_blank" title="yaşam haberleri">yaşam</a> olabileceğine yönelik yeni açıklama geldi. NASA, Jüpiter'in uydusu Europa ve Satürn'ün uydusu Enceladus'ın canlı hayatının bulunabileceği en olası yerler olduğunu duyurdu.

Amerikan Ulusal Uzay ve Havacılık Dairesi NASA'dan dünya haricinde yaşam olabileceğine yönelik yeni açıklama geldi. NASA, Jüpiter'in uydusu Europa ve Satürn'ün uydusu Enceladus'ın canlı hayatının bulunabileceği en olası yerler olduğunu duyurdu.

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi NASA'nın son açıklaması büyük heyecan yarattı. Cassini uzay aracı ile Hubble teleskopunun ulaştığı verilere göre, Jüpiter'in uydusu Europa ve Satürn'ün uydusu Enceladus canlı hayatının bulunabileceği en olası yerler.

'Okyanus dünyalar' olarak adlandırılan uydular üzerinde elde edilen son bulgular, özellikle Enceladus uydusunun canlı hayatının hemen hemen tüm gereksinimlerine sahip olduğunu gösteriyor.

Kullanılan dev spektrometre sayesinde Cassini uzay gemisinin tespit ettiği bol miktarda hidrojen molekülü, Enceladus'un buzul yüzeyinden yükseliyor. Satürn'ün en büyük altıncı uydusu olan Enceladus'ta, buz örtüsünün altında okyanus bulunuyor. Araştırmacılara göre bu uydunun okyanusu ve kayaç çekirdeği arasındaki hidrotermik reaksiyon nedeniyle, hidrojen atomlarının ortaya çıktığı düşünülüyor. Eğer bu tez doğru ise, kimyasal metan gazı da okyanusların oluşmasını sağlıyor olabilir.

Canlı hayatının var olması için sıvı halde su, enerji kaynağı ve karbon, hidrojen, oksijen, nitrojen, sülfür ve fosfor gibi kimyasalların bulunması gerekiyor.
Jupiter'in uydusu Europa'dan da su çıkışı gözlemlendiği açıklandı. Europa, Jüpiter gezegenine en yakın altıncı uydu. Aynı zamanda Güneş Sistemi'nde yaşam ihtimaline sahip en uygun nokta ve yüzeyinde buz çatlakları bulunuyor. 

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS