Yine Facebook, yine skandal

Video: Yine Facebook, yine skandal

Facebook skandallarının ardı arkası gelmiyor. Sosyal medya kuruluşundan bu kez de bir hatadan dolayı milyonlarca kullanıcının gizlilik ayarlarının değiştiği duyurusu geldi.

Kullanıcıların özel bilgilerinin paylaşımı konusunda büyük bir skandala imza atan dünyanın en büyük sosyal medya ağı Facebook'ta yeni bir skandal daha patlak verdi. Bu kez de kullanıcıların paylaşımlarına dair gizlilik ayarları değişti.


Açıklamayı yine Facebook yaptı ve bu hatadan dolayı yaklaşık 14 milyon kullanıcının etkilendiğini belirtti.


Facebook'ta kullanıcılar paylaştığı içrekilerin kimler tarafından görülebileciğini kendileri ayarlayabiliyor. Örneğin gizli olarak işaretlediğiniz bir paylaşımınız, sitedeki hata nedeniyle herkese açık hale gelmiş olabilir. Konu hakkında yapılan duyuruda, hatadan etkilenen paylaşımların kullanıcıların gizlilik ayarlarına göre yeniden düzenlendiği belirtildi.


Şirketin gizlilik ve güvenlik yöneticisi Erin Egan, konuya ilişkin olarak kullanıcıların 18-27 Mayıs arasında yaptıkları paylaşımları kontrol etmelerini istedi ve özür diledi. Egan, aynı zamanda kullanıcılara gizlilik ayarlarını anlatan bir gönderi paylaştı. Artık kullanıcılar ayarları daha kolay yapabilecek.


Facebook daha önce de Cambridge Analytica firmasıyla yaklaşık 87 milyon kullanıcısının kişisel verilerini onayları olmaksızın paylaştığı için büyük tepkiye neden olmuştu. Bu veri skandalına şimdi de hata kaynaklı gizlilik ihlali eklenmiş oldu.


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS