Ahtapot yazılımı nedir, nerede kullanılıyor?

Video: Ahtapot yazılımı nedir, nerede kullanılıyor?

Yerli kaynaklarla geliştirilen Ahtapot yazılımı projesi, ilk kez Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından dile getirilmişti. Peki, NATO'da tatbikatta test edilen ve bütün sınamalardan başarıyla geçen Ahtapot siber güvenlik sistemi nedir? İşte cevabı...

Yerli siber savunma sistemi

Ahtapot yazılımı, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Ahtapot yazılımı bir kuvvet komutanlığımızın karargahına yapılan siber saldırıyı başarıyla engelledi ve gerçekleşecek bir NATO tatbikatına dahil edildi" sözleriyle gündeme gelmişti. Peki, yerli siber savunma sistemi Ahtapot nedir?

Tam adı, Pardus-Ahtapot Bütünleşik Siber Güvenlik Projesi. Kamu kurumlarının ve orta ve büyük ölçekli bilgi sistemlerinin siber güvenlik ihtiyacı için başlatılan proje, yerli kaynaklarla oluşturuldu. Projenin yürütücüsü TÜBİTAK Ulusal Akademik Ağ ve Bilgi Merkezi, yani ULAKBİM. Projeye özel sektör de katkı sağlıyor.

2016'dan beri TSK kullanıyor

2016 yılından beri TSK bünyesinde kullanılan sistem, web sitelerini koruyor, siber saldırıları başarıyla savuşturuyor. Sistem şu an kamu kurum ve kuruluşları ile belediyelerde test aşamasında.

NATO testinden başarıyla geçti

Ahtapot sistemi en önemli sınavını NATO'da verdi. Sistem 10-29 Haziran tarihlerinde gerçekleştirilen NATO tatbikatına katılarak, siber güvenlik tatbikat senaryolarının tümünden başarıyla geçti.

Geliştirilmesine ve yaygınlaştırılmasına devam edilen sistem, Şubat ayında farklı saatlerde yapılan saldırıları da başarıyla püskürtmüştü.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS