14 yıl sonra yeni görüntü: Batmaz denilen Titanik çürüyor

Video: 14 yıl sonra yeni görüntü: Batmaz denilen Titanik çürüyor

Dünyaca ünlü gemi Titanik, 14 yıl sonra ilk kez görüntülendi. Metal yiyen bakteriler, gemiden kalanları epey tahrip etmiş.

Filmlere, belgesellere, kitaplara konu olmuştu. Titanik, 14 yılın ardından ilk kez kayda alındı.


Uluslararası bir ekip, Atlantik Okyanusu'nda bulunan geminin enkazını 5 farklı dalışla yeniden inceledi. Bir zamanlar, lüksün ve zenginliğin göstergesi olan Titanik'in okyanusa gömüldüğü ve metal yiyen bakteriler tarafından tahrip edildiği görüldü.


Gemi, Kanada Newfoundland'in 595 kilometre güneyinde, yüzeyden 4 bin metre derinlikte. Bilim adamlarından oluşan ekip, 107 yıllık geminin görüntülerini özel olarak tasarlanmış kameralarla kaydetti. Belgesel için kullanılacak olan görüntülerde enkazdaki tuz aşındırmasının ve metal yiyen bakterilerin etkileri görülüyor.


Araştırmacılara göre, gemi enkazının bir kısmı şaşırtıcı şekilde iyi durumda başka kısımları ise denizde yok oldu. Gemi enkazının en fazla aşındığı yerin sancak tarafındaki yetkililerin kamaraları olduğu belirtiliyor. Araştırmacılar bunun sebebi olarak güçlü okyanus akıntılarını, tuzlu su ve demir yiyen bakterileri gösteriyor. Gemiyi yiyen bakteriye Titanik'in adına atıfla Halomonas Taytanikey adı verilmişti.


Bilim insanları enkazın gelecek 30 yıl içerisinde tamamen parçalarına ayrılacağını öngörüyor.


10 Nisan 1912'de İngiltere'nin Southampton limanından New York'a doğru ilk yolculuğuna çıkan Titanik, buz dağına çarpmıştı. Kazada bin 500'den fazla kişi hayatını kaybetmişti. Geminin enkazı ise 1985'te bulunmuştu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS