15 dakikalık yürüyüşün faydası

Video: 15 dakikalık yürüyüşün faydası

Her gün yürümenin sadece sağlıklı yaşama değil ekonomiye de katkı sağlayacağı öne sürüldü. Yapılan bir araştırmaya göre, günde 15 dakikalık yürüyüş ekonomiye 100 milyar dolar kazandırılabilir.

Yürümenin sağlık için çok faydası var. Uzmanlar sıklıkla bunu dile getiriyor. Yeni bir araştırmaysa, yürümenin sadece sağlığı değil, ekonomiyi de iyileştirdiği iddiasında.

İngiliz Sağlık Sigortası Firması Vitality ile düşünce kuruluşu Rand Europe’un yaptığı araştırmaya göre, yürüyüş yapmak çalışanların verimliliğini artırıyor ve yaşam süresini uzatıyor. Yaşam süresinin uzaması ve çalışanların daha az hastalanması, daha fazla çalışmasına anlamına geliyor. Böylelikle de ekonomide uzun vadede büyüme yaşanıyor.

Araştırma, 7 ülkeden 120 bin kişi ile yapıldı. Bulgulara göre 18-65 yaş arası yetişkinlerin günde 15 dakika daha fazla yürüyüş yapmaları halinde, dünya ekonomisine yıllık 100 milyar dolar kazanç sağlanacak.

Ayrıca fiziksel olarak aktif olmayan 40 yaşındaki bireylerin, günde 20 dakikalık tempolu yürüyüşle yaşam sürelerini ortalama 3.2 yıl uzatabileceğini de ortaya koydu.

Rand Europe Başkanı Hans Pung'a göre, araştırma hareketsizlikle verimlilik arasında önemli bir ilişki olduğunu gösterdi. Aynı zamanda araştırma sonuçları, politika yapıcılara ve işverenlere toplumlarının üreticiliğini nasıl arttıracakları konusunda yeni bakış açıları sunuyor.

Dünya Sağlık Örgütü de tüm yetişkinlerin haftada en az 150 dakika orta derecede egzersiz veya 75 dakika boyunca yoğun egzersiz yapmasını öneriyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS