30 yıldır dinmeyen acı: Kara Ocak

Video: 30 yıldır dinmeyen acı: Kara Ocak

Bugün Kara Ocak katliamının yıldönümü. 20 Ocak 1990 tarihinde, Sovyetler Birliği Azerbaycan’a askeri müdahalede bulundu. 137 Azerbaycanlı hayatını kaybetti.

Tam 30 yıl önce çoluk çocuk demeden katledildiler. Tarihin altın sayfalarına Kara Ocak olarak geçti bu katliam. Azerbaycanlılar, 20 Ocak 1990'da Sovyet ordusunun Bakü ve diğer illerde kadın ve çocuk ayrımı yapmadan katlettiği kurbanlarını anıyor.

Azerbaycan'da başlayan bağımsızlık harekatından rahatsız olan Ruslar, her zaman sömürdükleri, rahatsız oldukları ve 70 yıldır esir ettikleri bir milyondan fazla insanın üzerine ağır silah ve tanklarla saldırdı. 143 kişi şehit edildi, yüzlerce kişi de yaralandı. Bu olay Yanvar katliamı olarak hafızalara kazındı.

Sovyetler Birliği’nin her yanında yükselen bağımsızlık seslerinin arasında Ermenistan’ın Azerbaycan’ın topraklarına yönelik talepleri artıyordu. 9 Ocak 1990'da, dağlık Karabağ bölgesindeki Ermeniler, Ermenistan’a bağlanma kararı aldı. Karabağ'da yaşayan Azeriler de bölgeden göçe zorlandı. Bu karar Azerbaycan’da tepkiyle karşılandı. Ama Sovyetler Birliği yönetimi sessizdi.

Azeriler, Bakü’nün Azadlık Meydanı'na akın etti. Uzun süreli mitingler başladı. Şehirde yaşayan Ermenilerle Azeriler arasında da çatışmalar oldu. Bakü’de Azadlık Meydanı'nda mitingler sürerken, 19 Ocak’ı 20 Ocak’a bağlayan gece Sovyet tankları 26 bin askerle birlikte şehre girdi. Telefon hatları ve televizyon yayınları, yani kentin dünyayla iletişimi kesildi. Bu durum ise yaşanacakların habercisiydi. Üç günün sonunda Kızılordu geride tam bir katliam bıraktı. Azerbaycan resmi rakamlarına göre, Bakü’de hayatını kaybedenlerin sayısı 132'ydi.

Gence, Lenkeran ve diğer bölgelerde de 15 kişi öldürüldü. 612 kişi yaralandı, 841 kişi de hapse atıldı. Rus askerleri çekildikten sonra Azerbaycan, 1991'de zaten dağılma sürecinde olan Sovyetler Birliği’nden bağımsızlığını kazandı. Azerbaycan'ın bağımsızlığının önemli dönüm noktalarından biri olan 'Kara Yanvar'da hayatını kaybedenler, her yıl 20 Ocak’ta düzenlenen törenlerle anılıyor.

Bakü’deki şehitliği ziyaret eden Azeriler, Ebedi Eteş Anıtı’na çiçekler bırakılıyor. Olayın üzerinden 30 yıl geçmesine rağmen, acılar ise ilk günkü kadar taze.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS