Son Dakika

5.8 milyon dolarlık elmas soygunu

A A

31.07.2021 - 15:33 Son Güncelleme:

2016 yılında İngiltere'nin başkenti Londra'nın şehir merkezinde güpegündüz elmas soygunu gerçekleşmişti. Yaklaşık 6 milyon dolarlık soyguna dair ilk görüntüler 5 yıl sonra paylaşıldı. Soyguncunun elmasları çakıl taşlarıyla değiştirmesi güvenlik kamerasına yansıdı.

İngiliz polisi, başkent Londra’daki bir kuyumcuda 5,8 milyon dolarlık yani yaklaşık 49 milyon lira değerindeki yedi elması çalan kadının son durumuyla ilgili bilgileri paylaştı.

60 yaşındaki Lulu Lakatos, 2016 yılında kendisini bir mücevher uzmanı olarak tanıtarak mağazaya girmişti. Varlıklı bir Rus yatırımcı adına 7 elması inceleyeceğini belirterek, mağaza çalışanlarını kandıran kadın, cebindeki çakıl taşlarıyla elmasları değiştirmişti.

Olayın üstünden beş yıl geçmesinin ardından mahkeme Lakatos’’u mücevherleri çalmak için komplo kurmaktan suçlu buldu. Fransız kadın beş buçuk yıl hapis cezasına mahkum edildi.

Londra Metropolitan Polisi tarafından yapılan basın açıklamasında, kadının soygunu önceden planladığı açıklandı.

Polis açıklamasında, soyguncuların son derece yetenekli oldukları belirtildi. Lakatos ile çalışan diğer üyelerin polis tarafından aranmaya devam edildiği açıklandı.