99 yaşındaki gazi 148 milyon TL topladı

99 yaşındaki gazi 148 milyon TL topladı

İngiltere, 99 yaşındaki bir savaş gazisinin sağlık çalışanlarına destek amacıyla başlattığı kampanyayı konuşuyor. İngiliz gazi, 100. yaşına girmeden önce evinin bahçesinde 100 tur atmayı hedefleyerek başlattığı kampanyasında rekor bağış topladı. Ülkenin dört bir yanından destek yağan kampanyada tutar 17 milyon pound yani yaklaşık 148 milyon Türk lirasına ulaştı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

İkinci Dünya Savaşı’nda İngiliz ordusunda kaptanlık yapan Tom Moore, 30 Nisan’da 100 yaşına girmeden önce evinin bahçesinde 100 tur atarak kanser ve kalça kırığı tedavisinde kendisine çok yardımcı olan şu sıralarda da zor zamanlardan geçen sağlık çalışanlarına para toplama kampanyası başlattı.

Moore’un başlangıçtaki amacı bin sterlin toplamaktı. Ancak, 99 yaşındaki gazi doğum gününe günler kala hedeflediği tur sayısını tamamladı. Topladığı para ise hedeflediğinin çok üstünde oldu. Bağış miktarı 17 milyon sterline ulaştı.

İkinci Dünya Savaşı gazisinin başlattığı kampanyaya bağış yapanların arasında Cambridge Dükü Prens Wıllıam da var.

Bir anda hem İngiltere’nin hem de tüm Dünya’nın gündemine oturan İngiliz gazinin kampanyası 100. yaş günü 30 Nisan’a kadar sürecek.