AB-Rusya vize anlaşması askıya alındı

AB-Rusya vize anlaşması askıya alındı

Avrupa Birliği, Rusya ile vize kolaylaştırma anlaşmasını askıya aldı. Gerekçe olarak Rusya’dan birliğe geçişlerin son dönemde artması ve bunun güvenlik riski teşkil etmesi gösterildi. Brüksel ayrıca, Rusların Ukrayna’da savaş yokmuş gibi Avrupa ülkelerinde tatil yapmasının doğru olmadığını ifade etti.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Rusya enerji üzerinden Avrupa Birliği’ni sıkıştırırken, Brüksel’den Moskova’ya karşı hamle geldi. AB, Rusya ile vize kolaylaştırma anlaşmasını askıya aldı.

Anlaşmanın iptal olması, Rusların AB ülkelerine girme sürecini oldukça zorlaştıracak. Ancak üye devletler arasında oy birliğine ulaşılamadığı için, Rusya’ya yönelik topyekûn bir seyahat yasağı kararı çıkmadı.

Liderler bunun yerine vize kolaylaştırma anlaşmasını askıya alarak süreci zorlaştırma konusunda mutabık kaldı. AB yetkilileri, özellikle Temmuz’un ortasından itibaren Rusya’dan birliğe girişlerde artış gözlemlediğini açıkladı. Yetkililer, Rusların Ukrayna’da savaş yokmuşçasına tatil için ab ülkelerine gitmelerinin engellenmesi gerektiğini ifade etti. AB Komisyonu, halihazırda Rusya’ya verilen 12 milyon Şengen Vizesi ile ilgili hangi adımların atılabileceğini incelemeye alacağını duyurdu.

Rusya’ya komşu doğu Avrupa ülkeleri, birlikten karar çıkmaması durumunda tek taraflı olarak Rusya’ya seyahat yasağı getireceklerini duyurmuştu. Ancak Fransa, Almanya ve Macaristan gibi ülkeler, vize yasağına itirazlarını dile getirdi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı