AB sınırında sığınmacılara zulüm

AB sınırında sığınmacılara zulüm

Avrupa'nın önde gelen basın kuruluşlarından oluşan bir grup, AB’ye girmeye çalışan sığınmacılara yönelik zulmü belgeledi. Sığınmacıların vurulduğu, zorla kafeslerde ve kamyonlarda tutulduğu görüntüler ortaya çıkardı. Haberde, tüm bu insan hakları ihlallerinin Avrupa Birliği tarafından verilen fonlarla finanse edildiğine de dikkat çekildi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

19 yaşındaki Abdullah, Türkiye'den Bulgaristan'a geçmeye çalışırken Bulgaristan güvenlik güçleri tarafından vuruldu. Ölümden dönen Abdullah’ın hikayesi, Avrupa Birliği'nin sınırda sığınmacılara yönelik sistematik hak ihlallerini ortaya çıkardı.

Abdullah, Hollanda merkezli kâr amacı gütmeyen "Lighthouse Reports" adlı araştırmacı gazetecilik kuruluşuna konuştu ve “Memur direkt olarak beni vurmak için nişan aldı. Aramızda 15 metre ya vardı ya da yoktu. Beni öldürmek için ateş açtı.” dedi.

Lighthouse Reports, Alman, İngiliz, Fransız, İtalyan ve İskandinav basınıyla iş birliği yaparak Abdullah ve onun gibi binlerce sığınmacının maruz bırakıldığı muameleyi belgeledi.

Haberde Bulgaristan, Hırvatistan ve Macaristan’da sığınmacıları sistematik olarak geri itmek için kurulan "gizli gözaltı merkezleri" ortaya çıkartıldı. Araştırmacı gazetecilerin ilk adresi, Abdullah’ın Bulgaristan’da vurulmadan önce tutulduğu bir kafes oldu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Buradaki bir boşluğa yerleştirilen kamera içeride sığınmacıların bekletildiğini ve düzenli olarak buradan alınıp sınır dışı edildiklerini kanıtladı. 6 haftada 5 farklı gün kafesi ve bulunduğu tesisi gözlemlemeye giden ekip, mültecilerin tutulduğu kafesten yalnızca metrelerce ötede Avrupa Birliği sınır koruma ajansı Frontex'e ait araçlar görüntüledi.

Macaristan'da ise, sığınmacıların su ve yiyecek verilmeden en az bir gece boyunca konteynerlarda tutulduğu belgelendi. Görgü tanıkları ve bölgede faaliyet gösteren "sınır tanımayan doktorlar" adlı STK çalışanları, Hırvat polisinin sığınmacıları sınır dışı etmeden önce biber gazıyla müdahale ettiğini söyledi. Hırvatistan'a geçmeye çalışan sığınmacılar da benzer hak ihlalleriyle karşı karşıya kaldı.

Videolarda, aralarında hamilelerin ve çocukların da bulunduğu sığınmacıların sıkış tepiş polis kamyonetlerine doldurulduğu anlar görüntülendi. Bir görgü tanığı, 8 kişilik bir araçta 20 kişi tutulduklarını söyledi.

Lighthouse Reports'a konuşan bir Hırvat polis, gözaltına alınan sığınmacıların kamyonetlerin içinde tutulduğunu doğruladı. Sınırdaki sistematik zulmün finansmanı ise, Brüksel’e kadar uzanıyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Lighthouse Reports'un açık hükümet kaynaklarından edindiği verilere göre Bulgaristan, sığınmacıları tuttuğu kafesinde bulunduğu "Sredets" polis merkezinin tadilatı için 2017'de 170 bin euro harcadı.

Macaristan'ın geri itmeler için kullandığı iki hapishane otobüsü de AB’den gelen 1,8 milyon euroluk fonla satın alındı. Hırvatistan ise sığınmacıları daha etkili biçimde geri itmek için kullandığı yolları AB’den gelen fonlarla yaptı. Avrupa Birliği ise, yasa dışı geri itmelerle durdurma konusunda "derin endişe" duyduğunu ifade etmekten öteye gidemedi.

Önce İngiltere şimdi de Fransa...

Önce İngiltere şimdi de Fransa...