AB soruşturma çağrısı yaptı

Video: AB soruşturma çağrısı yaptı

Yunanistan'ın Meriç Nehri’nden geçen göçmenleri Türkiye kıyısına ittiğine dair görüntüleri, ilk kez CNN TÜRK yayınlamıştı. Avrupa Komisyonu, Atina'nın tamamen reddettiği olayın, araştırılmasını istedi.

Meriç nehrinden geçen göçmenlerin, Yunan askerleri tarafından Türkiye sınırına zorla bırakıldıkları anlar saniye saniye kameraya yansımıştı.


Yunanistan göçmenleri Türkiye kıyısına ittiğine dair iddiaları tamamiyle reddetti. Ama, Avrupa Komisyonu, bağımsız bir İngiliz Kuruluşun görüntüleri teyit etmesi üzerine harekete geçti ve Yunan yetkililere olayın araştırılması talebinde bulundu. Konuya ilişkin raporların incelenip, Avrupa Komisyonuna bilgi verilmesi isteniyor.


Avrupa Komisyonu'nun açıklamasında, “Sınır yönetimini uygularken, AB yasalarına uyulduğunu görmek adına, Yunan makamlarıyla yakın temas içinde” denildi. Sınır koruması, İnsan Onuru korunacak şekilde uygulanmalı ilkesine dikkat çekildi. Komisyonun açıklamasında, çok sayıda Alman ve Yunan siyasetçinin ve insan hakları örgütlerinin, bu konuda Yunanistan’a soruşturma açılması için bastırdığı da belirtiliyor.


O videoda, Yunan askeri üniforması giyen yüzü maskeli kişilerin bir grup göçmeni, şişme botlarla kıyıya bıraktığı görülüyordu.


Alman medyası, görüntülerde hali hazırda görevde olan bir polis ile görevden ayrılan 6 polis olduğunu ortaya çıkardı. Ayrıca bu kişilerin, Yunanistan'ın Meriç Nehri üzerinden göçmenleri Türkiye'ye geri yolladığını itiraf ettiğini yazdı.


Atina Yönetimi, daha önce de gündeme gelen benzer iddiaları reddetmişti ve kimsenin sığınma hakkı verilmeden sınır dışı edilmediğini savunmuştu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS