AB yapay zekayı sınırlayacak

Video: AB yapay zekayı sınırlayacak

Avrupa Birliği, yapay zeka kullanımına düzenleme getirmeye hazırlanıyor. Avrupa Birliği Komisyonu'nun açıkladığı taslağa göre, yüz tanıma özelliği belli koşullarda kullanılabilecek. İhlallerde bulunan şirketlere cirolarının yüzde 6'sına kadar ceza verilecek.

Sağlıktan savunmaya yapay zeka teknolojisi günden günde daha fazla alana yayılıyor. Ancak bu durum pek çok endişeyi de beraberinde getiriyor. İşte bu nedenle Avrupa Birliği Komisyonu önemli bir adım attı ve yapay zeka ile ilgili kurallar çerçevesini içeren dünyadaki ilk yasal düzenleme teklifini açıkladı.

Komisyon Başkan Yardımcısı Margrethe Vestager  amacımız güvenilir ve insan odaklı teknoloji üretimi" dedi. Komisyonun önerisine göre, yüz tanıma sistemi sadece kayıp çocuklar ile suçluların aranmasında ve terör saldırıları ile ilgili kullanılabilecek. Gerekli şartları taşımayan uygulama ve ürünler pazardan men edilecek. Şirketlere, ihlal durumunda, cirolarının yüzde 6'sına kadar ceza verilecek.

Teklifle yapay zeka sistemleri risk oranına göre 4 ana gruba ayrıldı. İnsanların güvenliği, geçim kaynakları ve haklarına ilişkin açık tehdit olduğu düşünülen yapay zeka sistemleri "kabul edilemez" risk grubunda yer aldı ve bunların kullanımı yasaklanıyor.

Düzenleme teklifinin yürürlüğe girmesi için Avrupa Parlamentosu ve üye ülkelerin onayı gerekiyor. Yürürlüğe girmesi halinde, Avrupa Birliği ülkelerinde faaliyet gösteren Amerikan Teknoloji şirketlerinin faaliyetleri de sınırlandırılmış olacak.


 
 
 

 

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS