ABD basını Sisi'yi eleştiriyor

Video: ABD basını Sisi'yi eleştiriyor

Amerikan yönetimi Mısır'ın devrik lideri Muhammed Mursi'nin ölümüyle ilgili suskunluğunu sürdürürken, Amerikan medyası ise konuyu gündemde tutmaya devam ediyor. Basında yer alan yazılarda Muhammed Mursi'nin ölümü, "Sisi'nin Mısır'ını anlatıyor" ifadeleri kullanıldı.

Mısır'da 6 yıldır yargılanan ve darbeyle görevine el konulan Muhammed Mursi'nin ölümüyle ilgili Washington'ın sessizliği sürüyor. Ancak Amerikan medyası konuyu hem gündemde tutuyor hem de ABD'nin iyi ilişkilerinin bulunduğu sisi yönetimini eleştiriyor.


ABD'nin önde gelen gazetelerinden Washington Post ve New York Times, Mısır'ın demokratik yollarla seçilmiş ilk ve tek Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin mahkeme salonundaki ölümü hakkında 2 makaleyi sayfalarına taşıdı.


Washington Post yayın kurulu tarafından, "Muhammed Mursi'nin haksız ölümü Mısır'ın ne kadar gerilediğini gösteriyor" başlıklı editoryal bir makale yayımlandı. Makalede, "Mursi'nin son 6 yıl içerisinde maruz kaldığı berbat muamele, bir zamanlar ortadoğu için insan hakları konusunda politik standartlar belirleme arzusunda olan bir ülkede insan haklarının ne kadar gerilediğine dair canlı bir örnek sunuyor." yorumu yapıldı.


Yazıda, ABD'nin her yıl Mısır'a yaptığı 1,3 milyar dolarlık askeri yardımla bu ülkenin insan hakları konusundaki korkunç sicilinin devam etmesine katkı sağladığına da işaret edildi.


New York Times gazetesinde yayımlanan makalenin başlığı da "Muhammed Mursi ses geçirmeyen bir kafeste öldü: Bu 6 yıllık kasıtlı ve sürekli zulüm, bize Sisi'nin Mısır'ını anlatıyor" şeklinde.


Makalenin yazarı Mısır kökenli Amerikalı gazeteci Mona Eltahawy, "Bugüne kadar Mısır, modern mısır tarihinde ki tek bir günde en az 817 kişinin öldürüldüğü, en kötü kitlesel katliamının failini dikkate almadı. Mahkeme salonunda bulunan ses geçirmez kafesin içinde Mursi'nin mikrofonunu kapatan güçler, ülkedeki milli vicdanı da kapatmış gibi. Mısır'ın batılı müttefikleri de bu ortak hafıza kaybında sisi ile iş birliği yapıyor."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS