ABD eski büyükelçisinden CNN TÜRK'e çarpıcı açıklamalar

Video: ABD eski büyükelçisinden CNN TÜRK'e çarpıcı açıklamalar

ABD'nin eski Azerbaycan Büyükelçisi Matthew Bryza, dünyanın konuştuğu suikastı CNN TÜRK'ten Emre Diner'e değerlendirdi. Bryza, İran'ın müzakere masasına dönmesinin imkansız olduğunu söylerken, "Bizim liderlerimiz de dünyanın neresinde olursa olsun, tıpkı Süleymani gibi öldürülebilir" dedi.

İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani, ABD Başkanı Donald Trump'ın emriyle ABD tarafından yapılan bir hava saldırısı ile Bağdat'ta öldürüldü. Dünyada deprem etkisi yaratan suikastın ardından gözler ABD-İran ilişkilerine çevrildi. ABD'nin eski Azerbaycan Büyükelçisi Matthew Bryza, dünyanın konuştuğu suikastı CNN TÜRK'e değerlendirdi.


"İRAN'IN MÜZAKERE MASASINA DÖNMESİ İMKANSIZ"


Bryza, "İranlı general Kasım Süleymani'nin öldürülmesi ne anlama geliyor?" sorusuna, "Süleymani'nin öldürülmesinin ne anlama geldiği bugünlerde dünyadaki en büyük soru. Bu anlamlardan ilki ABD-İran ilişkisinde ve Ortadoğu politikalarındaki en büyük kırılmadır. Yakın bir zamana kadar ABD-İran ilişkilerindeki gerilim azalıyor gibi görünüyordu. ABD Başkanı Donald Trump, kendi düşüncesine göre eski ABD Başkanı Obama'ya oranla daha iyi bir nükleer anlaşması elde etmek için İran liderleriyle müzakereler gerçekleştirmeyi açık bir şekilde istiyordu. Aylar boyunca İran, ABD'yi provoke ettiğinde Başkan Trump askeri bir yanıt vermedi. Ve bu, müzakerelerin yeniden başlatılması olasılığı oluşturdu. Şu an için en azından yakın vadede İran'ın müzakere masasına geri dönmesi artık imkansız. Oysa ki Irak'ta Şiiler arasında bile İran karşıtı duygular büyüyordu. Bu da değişmiş gibi görünüyor. Artık ABD, Irak ve İran için daha büyük bir sorun olarak görülecek. İki ülke arasındaki mevcut olan gerginlik daha da kötüleşti. Ama ümit ederim ki İran bu durumun sakinleşmesini isteyecektir. Bir şekilde tepki vereceklerdir. Muhtemelen bazı terörist saldırılar olacaktır. Ancak bunlar atlatıldıktan sonra İran, yeniden müzakere masasına oturmak için bir fırsat olduğunu görecektir" diye yanıt verdi.


"ABD ÜSLERİ SALDIRIYA UĞRAYABİLİR"


Bryza, İran ile ABD arasında olabilecek en kötü senaryo hakkında da konuştu. "Doğrudan bir savaşın olasılıklı olduğunu düşünmüyorum. ABD ve İran birbirleriyle savaşmak istemez. Az önce de bahsettiğim gibi, Başkan Trump, Tahran ile yeniden müzakereler yapmak istiyor. Bence en kötü senaryo, İran'ın ne kadar güçlü tepki verdiğine ve Trump dışındaki Washington'daki bazı kişilerin ABD'nin ne güçlü bir tepki vermesi gerektiğini düşündüğüne bağlı. Tepkiler artmaya devam ederse, İsrail'de birtakım kötü olaylara tanık olabiliriz. Hizbullah'ın Güney Lübnan'daki İsrail'i hedef alan on binlerce roketi var. ABD'nin diplomatik üslerinin de saldırıya uğrayacağını görebileriz. Sivil Amerikalılar bile saldırıya uğrayabilir. Bu gerçekten kötü olur. Ve belki de ABD'nin enerji santralleri ve trafik kontrol sistemleri gibi alt yapılarına ciddi siber saldırılar gerçekleştirilebilir. Ancak bunun ötesinde ABD ile İran arasında topyekün bir savaşın gerçekleşme ihtimali olduğunu düşünmüyorum. Bizim liderlerimiz de dünyanın neresinde olursa olsun, tıpkı Kasım Süleymani gibi öldürülebilir" dedi.


"İRAN ABD'YE KARŞI SAVAŞI ASLA KAZANAMAZ"


Bryza, Kasım Süleymani suikastının Ortadoğu’da savaşı tetikleyeceği yönündeki görüşlere de katılmadığını ifade etti. Bryza, "Hayır, ben de tam onu diyordum. Savaşı tetikleyeceğini düşünmüyorum. Ne İran ne de ABD'nin bir savaş istediğini düşünüyorum. İran, ABD ordusunun çok daha güçlü olduğunun farkında. İran, ABD'ye karşı tam ölçüklü bir savaşı asla kazanamaz. Bu İran’ın kendisi öldürmek gibi olur. Ancak bölgesel çatışmalarda olukça artış olabilir. Dediğim gibi bölgedeki ABD üslerine bir saldırı olabilir" şeklinde konuştu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS