ABD iç karışıklıkları destekliyor

Video: ABD iç karışıklıkları destekliyor

Dünyanın dört bir yanında hükümet karşıtı gösteriler var. Sokaklarda kendi hükümetlerine karşı protesto eylemleri düzenleyenlerin dışarıdan bazı destekçileri de var. En büyük destekçilerden biri ABD. Trump yönetimi Venezüella, Hong Kong, İran ve Bolivya’da muhalif protestoculara açıktan destek veriyor.

Amerikan Yönetimi Obama'nın 2017'de görevinden ayrılmasının ardından Donald Trump ile dış politikasında önemli değişikliğe gitti. Trump yönetimi, karşı olduğu hükümetlere olan tavrını açıktan belli ediyor,, onları devirmek için muhaliflere destek veriyor.

Amerikan Başkanı Trump Obama'nın yıllar sonra buzları erittiği İran’ı hedef aldı önce. Tahran ile varılan nükleer anlaşmadan çekildi, Tahran’a yönelik ağır yaptırımları geri getirdi. İran Devrim Muhafızları Ordusu’nu terör örgütü olarak tanıdı.

Amerikan yaptırımları nedeniyle ekonomik sıkıntılarla mücadele eden İran’da, son olarak benzine yapılan zam halkı sokaklara dökmüş, hükümet karşıtı gösteriler alevlenmişti. Amerikan Dışişleri Bakanı Mıke Pompeo, hemen “İran halkı hükümetlerinin 40 yıl süren zorbalığına ve suiistimallerine karşı sessiz kalmıyor. Biz de sessiz kalmayacağız. ABD sizi duyuyor, ABD sizi destekliyor” destek verdi.

Amerika'nın hedefinin İran’ın ırak, Lübnan ve Yemen gibi ülkelerdeki nüfuzunu azaltmak ve kendine yakın bir yönetime getirmek istediği iddia ediliyor. Trump, Güney Amerika ülkesi Venezuela’da da bozulan ekonomi nedeniyle başlayan protesto gösterilerinde de muhaliflere destek oldu. Devlet Başkanı Maduro’ya karşı, muhalefetin kontrolündeki,
Juan Guaıdo’nun başkanı olduğu ulusal meclisi tek meşru yönetim aracı olarak tanıdı. Venezuela ordusuna Maduro'yu devirin diye çağrı yaptı ancak amacına ulaşamadı.

Amerikan Başkanı Venezüella’nın ekonomisini derinden etkileyen sert yaptırımlar uyguladı. Uluslararası kamuoyunda ABD’nin Venezüella’daki tutumu için, ülkedeki petrol rezervleri ile bir ilgisi var 0mı? Soruları yankılandı.

Bir diğer Latin Amerika ülkesi Bolivya’daysa seçimlerde yolsuzluk yapıldığı iddiasıyla Başkan Morales ordu baskısıyla istifaya zorlandı. ABD’den Morales’in darbeyle boşalan koltuğuna oturan geçici Başkan Anez’e de destek geldi. Morales Amerikan karşıtı politikalar uyguluyordu.
Anyes ise Amerikan yanlısı bir isim.

Ve Çin'e bağlı özerk yönetim Hong Kong,  tutukluların Çin’e iadesini öngören tartışmalı yasa tasarısı nedeniyle Haziran ayında başlamış, giderek şiddetlenmişti. Amerikan Başkanı burada da pekin karşıtı protestoculara destek verdi.


Trump, “Hong Kong İnsan Hakları ve Demokrasi Yasası” adlı yasayı imzaladı, yasa, gösterilerde insan hakları ihlallerinden sorumlu tutulan Çinli yetkililere yaptırım uygulanmasına imkan sağlıyor.

Amerika’nın Hong Kong tavrında da akıllara Trump'ın göreve gelmesinin ardından Çin’i büyük bir tehdit olarak görüp büyük bir ticaret savaşına girmesi akıllara geldi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS