hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  ABD İran'ı 11 ülkede kurduğu üslerle ablukaya aldı

  İranlı komutan Kasım Süleymani'nin ABD tarafından füze saldırısı sonucu öldürülmesi tüm dünyada deprem etkisi yarattı. Süleymani'nin öldürülmesi ABD-İran arasında savaş çıkarır mı? ABD, İran’ın etrafını askeri üslerle nasıl kuşattı? İşte detaylar...

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İranlı general Kasım Süleymani'nin Bağdat'ta ABD tarafından öldürülmesi tüm dünyada şok etkisi yarattı. Operasyonun ardından birçok dış politika uzmanı ABD ile İran arasında savaş çanlarının çalabileceği yönünde yorumda bulundu. Gözler ise ABD'nin İran etrafındaki askeri üslere çevrildi.

  Uluslararası sistem karşısında siyasi ve askeri olarak ayakta kalmaya çalışan İran, ABD tarafından adeta çevrilmiş durumda. Afganistan'ı pratik olarak işgal eden ABD, Pakistan'daki Pasni ve Yakobabad üsleri dahil dört üsse sahip olarak, İran'ı doğudan kuşatma altına alıyor.

  Birinci Körfez Savaşı'ndan sonra Kuveyt, Suudi Arabistan gibi ülkelerde üsler kuran ABD, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn gibi stratejik öneme sahip ve İran'ı güneyden kuşatan Körfez ülkelerinde de üsleri bulunuyor.

  Irak'tan çekilmeye başlayan ABD, Irak'taki askeri varlığı ile de İran'ı batıdan kuşatmış durumda. Ayrıca daha batıdaki Türkiye sınırlarında bulunan İncirlik Üssü, ABD'nin toprakları dışındaki en önemli birkaç üsten sadece biri.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow