ABD Polisi robot köpekten vazgeçti

Video: ABD Polisi robot köpekten vazgeçti

Amerika'da New York Polisi, tartışma konusu olan robot köpeği kullanmayı bıraktı. Uzaktan kumandalı "Digidog" isimli robotun yasadışı gözlem yapabileceği ve azınlık grupları hedef almada kullanılabileceği ortaya atılmıştı.

New York Polis Teşkilatı, tartışmalı robot köpek "Digidog"u bırakma kararı aldı. Karar polis gücünde robot kullanılmasına gelen yoğun tepkiler sonrasında açıklandı.

"Digidog", Boston Dynamics tarafından üretilen "Spot" robotunun bir modeli. Polis teşkilatı için özel olarak modifiye edilen "Digidog", engellerin üzerinden atlayabiliyor ve ses ve görüntü kaydı alabiliyor.

New York Polisi "Digidog"u 94 bin dolar karşılığında bir seneliğine kiralamıştı.

Ancak robota gelen yoğun tepki üzerine yetkililer Ağustos'ta bitecek sözleşmeyi fesh etti. Robotun Boston Dynamics'e geri verileceğini duyurdu.

New York Terörle Mücadele Şefi John Miller, konuyla ilgili Amerikan basınına konuştu. Robot köpeğin "Memurların gereksiz tehlikeden korunması" için kullanıldığını, ancak "ucuz bir polis karşıtı propagandaya" kurban gittiğini söyledi.

New York Belediye Başkanı Bill De Blasio, kararı olumlu karşıladı. "İyi ki geri verdiler. Garip, yabancılaştırıcı ve New Yorklulara yanlış mesaj veren bir şeydi" dedi.

Demokrat Millet Vekili Alexandra Ocasio-Cortez, robotu "Ayaklı bir gözlem İHA'sı" olarak nitelemiş, beyaz olmayan azınlık gruplarını hedef almada kullanılabileceğini ortaya atmıştı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS