ABD senatosu yardımı onayladı

ABD senatosu yardımı onayladı

Amerika Birleşik Devletleri'nden Rusya'yla savaş içerisinde olan Ukrayna’ya yardım paketleri gelmeye devam ediyor. Hem ABD senatosu hem de dışişleri bakanlığı 2 yeni yardım paketini onayladıklarını duyurdu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Ukrayna'daki savaş 3 aya yakın bir süredir devam ederken Amerika Birleşik Devletleri yardım eli uzatmayı sürdürüyor. ABD senatosu, Ukrayna için 40 milyar dolarlık yardımı onayladı.

ABD Başkanı Joe Biden, 29 Nisan'da 33 milyar dolarlık yardım sunmuştu. Temsilciler Meclisi ise bu yardımı 40 milyar dolara çıkarmıştı. Paket senatonun onayını aldı. Oy kullanan 99 senatörün 86'sı "evet" oyu verdi. Paketin resmileşmesi için şimdi Biden'ın onayı bekleniyor.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Vladimir Zelenskiy, “ABD’ye Ukrayna’ya ve bölgedeki demokrasiye 40 milyar dolarlık yeni yardım paketini açıkladıkları için minnettarım. Bu güçlü liderliğin bir manifestosu ve özgürlüğü ortak olarak savunmamız için bir katkı.” sözleriyle yardım için ABD’ye teşekkür etti.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Dışişleri Bakanı Anthony Blinken’da, Ukrayna’ya verilecek 100 milyon dolar değerindeki askeri yardımı onayladığını açıkladı. Böylelikle Ukrayna’ya verilen yardım paketlerin sayısı 10'u aştı.

Blinken "10. Yardım paketiyle Ukrayna’ya, ABD askeri yardımı, silah ve teçhizat olarak toplamda yaklaşık 3,9 milyar dolara çıkmış oldu." dedi.

Pentagon Sözcüsü John Kirby, “18 adet 155mm obüs topları, bunları çekecek 18 taktiksel araç ve 3 adet topçu ateşi tespit radarları ve diğer saha ekipmanı ile yedek parçalar gönderilecek.” ifadeleriyle paketi yönelik teknik detayları paylaştı.