ABD, Ukrayna'ya gelişmiş füze sistemleri gönderiyor

ABD, Ukrayna'ya gelişmiş füze sistemleri gönderiyor

ABD Başkanı Joe Biden, Ukrayna'ya gelişmiş füze sistemleri gönderilmesini onayladı. 700 milyon dolarlık silah yardımının parçası olarak gönderilecek füze sistemlerinin, uzun menzildeki Rus hedeflerini vurma kapasitesine sahip olduğu belirtiliyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Öte yandan söz konusu füze sistemlerinin Kiev yönetiminin beklentilerini karşılayacak nitelikte olup olmadığı henüz bilinmiyor. Washington'un silah yardımında, MLRS olarak da bilinen, çok namlulu Himars adlı füze sisteminin yer alacağı kaydedildi. Hem Rusya hem Ukrayna halen çok namlulu füze sistemlerini kullanıyor ancak Himars, bu sistemlerden menzil ve isabet yönünden daha üstün.

'UKRAYNA İÇİNDEKİ HEDEFLER İÇİN'

ABD Başkanı Biden, Amerikan New York Times gazetesindeki makalesinde, gelişmiş füzelerin "Ukraynalıların kilit hedeflere daha isabetli saldırılar düzenlemesine olanak tanıyacağını" belirtti.

Biden, Rus topraklarına ateşlenebilecek füze sistemlerini Ukrayna'ya göndermeyeceklerinin altını çizdi. Gönderilecek olan M142 Himars sistemi, 1970'lerde ABD ve müttefiklerinin geliştirdiği M270 MLRS modelinin geliştirilmiş ve daha düşük versiyonu. Bir ABD'li yetkilinin basına verdiği bilgiye göre, gönderilecek füze sistemi yaklaşık 80 kilometrelik menzile sahip.Himars füze sistemi, az sayıda personel yardımıyla ve başka araçların desteği olmaksızın hızla kullanıma hazır hale gelebiliyor. ABD ordusu Avrupa'daki birliklerinde halen Himars sistemleri bulunduruyor.