ABD üsleri saldırıya uğrayabilir

Video: ABD üsleri saldırıya uğrayabilir

ABD'nin eski Azerbaycan Büyükelçisi Matthew Bryza dünyanın konuştuğu suikasti CNN TÜRK’ten Emre Diner’e değerlendirdi. Bryza, İran'ın müzakere masasına dönmesinin imkansız olduğunu söylerken, "Bizim liderlerimiz de dünyanın neresinde olursa olsun, tıpkı Süleymani gibi öldürülebilir" dedi.

İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani, ABD Başkanı Donald Trump’ın emriyle ABD tarafından yapılan bir hava saldırısı ile Bağdat'ta öldürüldü.


Dünyada deprem etkisi yaratan suikastın ardından gözler ABD - İran ilişkilerine çevrildi. ABD'nin eski Azerbaycan Büyükelçisi Matthew Bryza dünyanın konuştuğu suikasti CNN TÜRK’e değerlendirdi.


Bryza, İranlı General Kasım Süleymani’nin öldürülmesi ne anlama geliyor? sorusuna “ ABD ile İran arasında müzakere bu olaydan sonra artık imkansız hale geldi” diye yanıt verdi.


Bryza, “Süleymani’nin öldürülmesinin ne anlama geldiği bugünlerde dünyadaki en büyük soru. Bu anlamlardan ilki ABD - İran ilişkisinde ve Orta Doğu politikalarındaki en büyük kırılmadır. Yakın bir zamana kadar ABD - İran ilişkilerindeki gerilim azalıyor gibi görünüyordu. ABD Başkanı Donald Trump, kendi düşüncesine göre eski ABD Başkanı Obama’ya oranla daha iyi bir nükleer anlaşması elde etmek için İran liderleriyle müzakereler gerçekleştirmeyi açık bir şekilde istiyordu. Aylar boyunca İran ABD'yi provoke ettiğinde Başkan Trump askeri bir yanıt vermedi ve bu, müzakerelerin yeniden başlatılması olasılığı oluşturdu. Şu an için, en azından yakın vadede İran'ın müzakere masasına geri dönmesi artık imkansız. Oysa ki Irak'ta Şiiler arasında bile İran karşıtı duygular büyüyordu. Bu da değişmiş gibi görünüyor. Artık ABD Irak ve İran için daha büyük bir sorun olarak görülecek. İki ülke arasındaki mevcut olan gerginlik daha da kötüleşti. Ama ümit ederim ki, İran bu durumun sakinleşmesini isteyecektir. Bir şekilde tepki vereceklerdir. Muhtemelen bazı terörist saldırılar olacaktır. Ancak bunlar atlatıldıktan sonra İran, yeniden müzakere masasına oturmak için bir fırsat olduğunu görecektir." ifade etti.


Bryza, İran ile ABD arasında olabilecek en kötü senaryo hakkında da konuştu: “Top yekün bir savaş olacağına inanmıyorum. Bizim liderlerimiz de dünyanın neresinde olursa olsun, tıpkı Kasım Süleymani gibi öldürülebilir” diye konuştu.


Bryza, Kasım Süleymani suikastının Ortadoğu’da savaşı tetikleyeceği yönündeki görüşlere de katılmadığını ifade etti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS