ABD ve İsrail'den harita skandalı

Video: ABD ve İsrail'den harita skandalı

İsrail'de görevli Amerikan maslahatgüzarı ve İsrail Enerji Bakanı, Ege Denizi ile ilgili bir harita skandalına imza attı. Amerikalı diplomat, İsrailli bakan ile arkalarında Ege Denizi'nin görüldüğü bir harita önünden çekilen fotoğraf paylaştı. Haritada Gökçeada ve Bozcaada, Yunanistan'a aitmiş olarak gösteriliyor.

Arkalarında Ege Denizi'nin görüldüğü harita önünden fotoğraf paylaştılar. Haritada Gökçeada ve Bozcaada, Yunanistan toprağı olarak gösteriliyor. Kudüs'teki Amerikan Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Jonathan Schrier sosyal medya hesabında, İsrail Enerji Bakanı Yuval Steinitz ile fotoğrafı paylaştı. Arka planında görünen ve Doğu Akdeniz boru hattı güzergahının çizildiği haritada, Gökçeada ve Bozcaada'nın Türkiye'ye değil, Yunanistan'a aitmiş gibi yeşil renkte gösterilmesi Yunan basınında geniş yer buldu.

Yunan basınında "Birkaç ay önce de gündeme gelen, İsrail Enerji Bakanlığı'ndaki harita, Gökçeada ve Bozcaada'yı Yunanistan'a ait gibi gösteriyor. İsrail'in bu iki adanın kime ait olduğunu bilmemesi imkansız. İsrail, kesinlikle Türkiye’yi kızdırmak istiyor. Türkiye ile İsrail arasında psikolojik savaş var" yorumları yapıldı.

Yunanistan-İsrail ve Kıbrıs Rum Yönetimi, Doğu Akdeniz'de Türkiye'yi dışlama emelleri çerçevesinde, ABD ve AB'nin de onayını alarak geçen yıl ocak ayında "Eastmed" boru hattı inşası için anlaşma imzalamışlardı. Maliyeti 7 milyar euro olarak hesaplanan proje, İsrail-Kıbrıs Rum Kesimi-Yunanistan arasında, iki bin kilometre uzunluğunda denizaltında boru hattı inşasını öngörüyor. Ancak "Eastmed" projesinde, maliyetin yüksek olması ve henüz finansörlerin bulunamaması nedenleriyle de bugüne kadar önemli bir ilerleme sağlanamadı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS