Son dakika... ABD'de ırkçı bir olay daha

Video: Son dakika... ABD'de ırkçı bir olay daha

ABD peş peşe ırkçı olaylarla sarsıldı. Polisin tutukladığı siyah bir adamı boğarak öldürmesinin yankıları sürerken, CENTRAL Park'ta beyaz bir kadın da köpeğinin tasmasını takması konusunda kendisini uyaran siyahi adamı "Beni tehdit ediyor" diyerek polise şikayet etti. Görüntüleri yayınlanan olay büyük tepki çekti.

Kuralları ihlal ettiği yetmezmiş gibi hem ırkçılık yaptı, hem de polise yalan söyledi.

ABD'de ırkçılık tartışmasını alevlendiren olay, New York kentindeki Central Park'ta yaşandı. Parkta kuşları izleyen Christian Cooper adlı siyah adam, köpeğini yeşilliklere bırakan Amy Cooper adlı beyaz kadından park kuralları gereği köpeğinin tasmasını takmasını rica etti. Siyahi adam, kadının itiraz etmesi üzerine çıkan tartışmayı cep telefonuyla kayda almaya başladı.

Adam sakinliğini korudu, kadınsa polisi arayıp şikayetinde bulundu. Telefon konuşması sırasında adamın siyah olduğunu defalarca vurgulaması ve de gerçekten saldırı altındaymış gibi nefes nefese konuşması dikkati çekti.

New York Belediye Başkanı Bill de Blasio, Twitter hesabından "Central Park'ta yaşanan olay bir ırkçılıktır, bu kadar basit. O kadın, polisi sadece o adam siyah olduğu için aradı" mesajını paylaştı.

Köpek sahibi Cooper, davranışından dolayı daha sonra siyah adamdan ve halktan özür dilemek zorunda kaldı. Çalıştığı şirketse olay üzerine başlattığı inceleme sonuçlanana kadar kendisini açığa aldığını duyurdu. Kadının polisle görüşme sırasında köpeğinin çırpınışlarına aldırış etmemesi de tepki çekmişti. Olay sonrası köpek de barınağa gönderildi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS