ABD'de son 28 yılın en sert faiz artışı

ABD'de son 28 yılın en sert faiz artışı

Amerikan Merkez Bankası, piyasaların merakla beklediği faiz kararını açıkladı. Fed, son 28 yılın en yüksek artışına imza atarak 75 baz puanlık faiz artırımına gitti. Fed başkanı, temmuz ayında da 75 baz puan artış sinyali verdi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Amerika Birleşik Devletleri, tarihi faiz artışına imza attı. Amerikan Merkez Bankası, son 28 yılın en yüksek politika faizi artırımını gerçekleştirdi. Yüzde 0,75 ile 1 arasında değişen politika faizi, 75 baz puan artırılarak yüzde 1,50-1,75 aralığına yükseltildi. Fed‘in yaptığı 75 baz puanlık faiz artırımı 1994'ten bu yana yapılan en büyük artırım. Fed, yüzde 2'lik enflasyon hedefine dönme konusunda güçlü bir taahhüde sahip olduğuna vurgu yaptı.

ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell faiz kararı sonrası," İş gücü piyasasının çok güçlü ve enflasyonun çok yüksek olduğunu gösteriyor." ifadelerini kullandı. Powell, temmuz ayındaki toplantıda da 75 baz puan artış olabileceğinin sinyallerini verdi. Son açıklanan verilere göre ülkede mayıs ayında yıllık enflasyon Nisan’daki yüzde 8,3 seviyesinden yüzde 8,6’ya yükselmişti.