ABD’deki katliamda sosyal medya detayı

ABD’deki katliamda sosyal medya detayı

Teksas'ta 19'u ilkokul öğrencisi 21 kişinin öldürüldüğü silahlı katliamda ilk yardımcı bir baba, kızının öldüğünü sınıf arkadaşını tedavi ederken öğrendi. 18 yaşındaki saldırganın ise katliamdan dakikalar önce sosyal medyada yapacaklarını paylaştığı ortaya çıktı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

ABD’deki silahlı katliamdan kurtulan öğrencilerden biri olan üçüncü sınıf öğrencisi Çensa Giyere, katliamın kurbanlarından biri olmaktan şans eseri kurtuldu. Çünkü 18 yaşındaki silahlı saldırgan, okula girer girmez kendini bir dördüncü sınıfa kapayıp gördüğü öğrenci ve öğretmenleri vurmaya başladı.

İlk Yardım Uzmanı Angel Garza, saldırganın öldürülmesinden sonra olay yerine gidip ilk müdahaleyi yapan ekipte yer alıyordu. Garza, 10 yaşındaki kızı Amerie'nin öldüğünü kızının sınıf arkadaşından öğrendi. Angel Garza, o anları CNN International'da anlatırken gözyaşlarını tutamadı.

18 yaşındaki katil Salvador Ramos'un, yasal olarak iki taarruz tüfeği ve 400'e yakın mühimmat satın aldığı ortaya çıktı. Bunun üzerine silah yasalarının sertleşmesine yönelik çağrılar arttı. Bu yasalara karşıtlığıyla bilinen Teksas Valisi Greg Abbott, Ramos'un akli dengesinin yerinde olmadığını savundu. Katliamdan yarım saat önce sosyal medya üzerinden ne yapacağını duyurduğunu söyledi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Cumhuriyetçi Abbott konuyla ilgili basın açıklaması yaparken Demokrat Rakibi Beto O'rourke sözünü keserek eyleme geçme çağrısı yaptı. Sert tepki alan O'rourke salondan çıkartıldı.