ABD'den Çin'e yaptırım kararı

ABD'den Çin'e yaptırım kararı

Amerika Birleşik Devletleri, Çinli şirketlere uyguladığı yaptırımı genişletti. Amerika, güvenlik kaygısıyla Çinli teknoloji şirketlerinin ürünlerinin satışını yasakladı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Amerika Birleşik Devletleri, beş Çinli şirketi radarına aldı. Güvenlik gerekçesiyle ürünlerin satışını yasakladı.

Amerika Birleşik Devletleri, dört ay önce İran petrol ve petrokimya ürünlerinin Doğu Asya'da satılmasına yardımcı olduğunu ileri sürdüğü Birleşik Arap Emirlikleri ve Çin menşeili şirketlere yaptırım uygulamıştı. Bir yaptırım kararı da ABD Federal İletişim Komisyonu'ndan geldi. Komisyon, Çinli şirketleri kara listeye aldı.

ABD Federal İletişim Komisyonu, 5 Çinli teknoloji firmasından "yeni iletişim ekipmanlarının" ithalatını ve bunların ülkede satışını yasakladı. Komisyondan yapılan yazılı açıklamada, "Güvenilmeyen iletişim ekipmanlarının ABD sınırları içinde kullanılmasına izin verilmemesini sağlayarak ulusal güvenliği korumaya kararlıyız" ifadeleri kullanıldı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Ürünlerinin satışı yasaklanan şirketler arasında Huawei, ZTE, Hikvision, Dahua ve Hytera da bulunuyor. Çin'de devlete ait sivil ve askeri amaçlı gözetim ekipmanı üreticisi Hikvision şirketi ise yaptığı açıklamada, ürünlerinin ABD için herhangi bir güvenlik tehdidi oluşturmadığını savundu.

ABD Federal İletişim Komisyonu, söz konusu yasakların geriye dönük olmadığını ve listelenen firmaların daha önce ABD'de satışı onaylanmış ürünlerinin satışının şimdilik devam edeceği açıkladı. Komisyon, izinlerin ilerleyen süreçlerde iptal edilebileceğinin de altını çizdi.

Eski Başkan Barack Obama döneminde, Çinli telekomünikasyon firmalarının ABD pazarına erişimini sınırlamak için benzer kararlar alınmıştı. Bu tutum Donald Trump ve mevcut ABD başkanı Joe Biden'in yönetiminde de devam etmişti.