ABD'den Rusya'ya gözdağı

Video: ABD'den Rusya'ya gözdağı

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken'dan Rusya'ya "Ukrayna uyarısı" geldi. Blinken, Rusya'nın Ukrayna'ya karşı "Saldırgan ya da pervasız" bir şekilde hareket etmesi halinde bunun bedeli ve sonucu olacağını söyledi.

"Rusya, Ukrayna'ya karşı pervasız bir şekilde hareket ederse bunun bir bedeli olur..." ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Rusya'ya bu sözlerle deyim yerindeyse gözdağı verdi.

NBC televizyonundaki bir programa konuk olan Blinken, Rusya ile Ukrayna arasında yaşanan gerginliğe ilişkin açıklamalarda bulundu.

Rusya'nın Ukrayna sınırına asker yığması nedeniyle "endişeleri" olduğunun altını çizen Blinken, konuyu takip ettiklerini belirterek "Avrupa'daki ortaklarımız ve müttefiklerimizle iş birliği halindeyiz." dedi.

ABD Başkanı Biden'in Rusya'ya karşı tutumunun çok net olduğunu vurgulayan ABD Dışişleri Bakanı Blinken, "Rusya, pervasız ya da saldırgan bir şekilde hareket ederse bunun bedeli ve sonucu olur." ifadesini kullandı.

Blinken'ın gündeminde Çin ve Tayvan arasındaki gerginlik de vardı.

Çin'in Tayvan'a yönelik saldırgan eylemlerinden endişe duyduklarını belirterek, Batı Pasifik'teki statükoyu zorla değiştirmeye çalışanın "Büyük bir hata" yapacağını belirtti.

Blinken, Pekin yönetimine koronavirüs salgınıyla ilgili de yüklendi. Salgınının yayılmasından Çin'i sorumlu tutan Blinken, "Yapması gerekeni yapamadıkları için virüs çok kolay çığırından çıktı. Çin başka türlü davransaydı sonuç bu kadar kötü olmayabilirdi" dedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS