ABD'den "Sevilla" açıklaması: Hukuki önemi yok | Video

Video: ABD'den "Sevilla" açıklaması: Hukuki önemi yok | Video

Amerika'nın Ankara Büyükelçiliği'nden, Yunanistan'ın Doğu Akdeniz'de sözde kara sularını gösteren Sevilla Haritası'na ilişkin açıklama geldi. "Amerika haritanın hukuki bir öneme sahip olduğunu düşünmemektedir" denildi.

Yunanistan'ın sözde Sevilla haritası çok tartışılmıştı. ABD'den o haritaya ilişkin açıklama geldi.

ABD'nin büyükelçiliğinin sosyal medya hesabından paylaşılan açıklamada,

"ABD prensip gereği diğer devletlerin deniz yetki alanlarıyla ilgili ihtilaflarda herhangi bir pozisyon almamaktadır. Sevilla Haritası’nın “Hukuki statüsü” hususunda, ABD Sevilla Haritası’nın hukuki bir öneme dahil olduğunu düşünmemektedir. AB’nin de Sevilla Haritası’nı hukuki bağlayıcılığı olan bir belge olarak değerlendirmediğini görmekteyiz." denildi..

"Deniz yetki alanları, uluslar arası hukuka dayalı olarak, ilgili devletler arasında varılan mutabakatla karara bağlanmaktadır." ifadeleri kullanıldı.

Washington yönetiminin, iyi niyetli diyalog ve müzakere anlayışını şiddetle desteklediği belirtildi. "ABD, Türkiye ve Yunanistan’ı istikşafi görüşmeleri en kısa sürede yeniden başlatmaya teşvik etmektedir" denildi.

Sözde Sevilla haritasında, Meis Adası’ndan başlayan Yunan kıta sahanlığı güneye doğru Akdeniz’in ortasına kadar iniyor. Türkiye’ye Antalya Körfezi dışında Akdeniz’e bir çıkış alanı verilmiyor. Haritaya göre, Türkiye’nin Ege’deki kıta sahanlığını 6 millik karasularıyla sınırlı kalıyor. Geri kalan bölge ise büyük ölçüde Yunanistan’a bırakıyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS