None

ABD'den yeni tahliye açıklaması

A A

24.08.2021 - 09:23

Pentagon, Afganistan'daki tahliye süreci ile ilgili yeni açıklamalar yaptı. 14 Ağustos'tan bu yana 37 bin kişinin tahliye edildiği ifade edildi. Diğer yandan Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, tahliye sürecini tamamlamak için son gün olan 31 Ağustos'un yeterli olacağını ifade etti.

ABD Savunma Bakanlığı, Afganistan gündemine dair açıklamalarda bulundu. Sözcü John Kirby, bakanlıkta düzenlediği basın brifinginde, hala devam eden tahliye operasyonuna ilişkin detaylar verdi.

Pentagon Sözcüsü son 24 saat içinde 11 bine yakın kişiyi tahliye ettiklerini açıkladı. Tahliye sürecinin başladığı gün olan 14 Ağustos'tan bu yana 37 bin kişinin Afganistan'dan çıkarıldığı belirtildi. Kirby, tahliye operasyonu sürerken Taliban ile yakın ve anlık iletişim halinde olduklarını vurguladı. Ancak ortak devriye yapılmadığını söyledi.

Diğer yandan Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Afganistan'dan ayrılmak isteyen tüm Amerikalıların tahliyesi için 31 Ağustos'a kadar yeterli vakitlerinin olduğunu düşündüklerini açıkladı.

Güvenlik Danışmanı, ülkesinin tahliyeler konusunda başarılı bir iş çıkardığını söyledi. Sullivan, hem Taliban ile hem de müttefikleri ile yakın temas içinde olduklarını ve ABD Başkanı Biden'ın G7 Zirvesi'nde bu konuyu gündeme getireceğini dile getirdi.