AB'den atık ithalatı ile ilgili önemli karar | Video

Video: AB'den atık ithalatı ile ilgili önemli karar | Video

Avrupa, çevre kirliliği ile mücadelede önemli bir adım attı. Geri dönüşüm sağlanması zor olan plastik atıkların ve tehlikeli plastik atıkların OECD dışı ülkelere ihraç edilmesi 1 Ocak itibarıyla yasaklandı.

Atık ithalatında yeni dönem 1 Ocak'ta başladı. Avrupa Birliği artık plastik çöplerini üçüncü ülkelere göndermeyecek.

Yeni kurallara göre Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü dışındaki ülkelere plastik atık ihracatı yasaklandı. Üye ülkelere gönderilecek temiz plastik atıklar da daha sıkı denetlenecek. Temiz, tehlikesiz atıkların geri dönüşüm hedefiyle AB'den OECD üyesi olmayan ülkelere ihraç edilmesine yalnızca belirli koşullar altında izin verilecek.

Bu tür işlemlerde ithalatçı ülke AB komisyonuna ithalat işleminde hangi kuralların geçerli olduğunu bildirecek. AB'den ithalata ancak ithalatçı ülkenin koyduğu şartlar çerçevesinde izin verilebilecek.

PEKİ TÜRKİYE'NİN DURUMU NE?

Türkiye OECD kurucu üyelerinden biri olduğu için AB'den ithalata devam edebilecek. Türk Plastik Sanayicileri Vakfı Başkanı Yavuz Eroğlu 'nun verdiği bilgilere göre, "Türkiye OECD üyesi olmasına karşın artık AB atık gönderilmesi için Türkiye Çevre Bakanlığı'na soracak. İtalya'dan A firması sizin B firmanıza şu içerikteki plastik atığı ihraç etmek istiyor, uygun mu diyecek. Çevre Bakanlığı da o firmanın kapasitesine, koşullarına bakacak, uygun görürse izin verecek."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS