AB'den Belarus açıklaması: İlişkiler gözden geçirilebilir | Video

Video: AB'den Belarus açıklaması: İlişkiler gözden geçirilebilir | Video

Avrupa Birliği, Belarus ile ilişkilerini gözden geçirebilir. Bu açıklamayı, birliğin yüksek temsilcisi Josep Borell yaptı. Ülkeyi 26 yıldır yöneten Lukaşenko'nun kazandığı seçimlerin, özgür ve adil olmadığını söyledi.

Seçimlerin "özgür ve adil olmadığını" savundu. Minsk yönetimi ile ilişkilerin gözden geçirileceğini söyledi. Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, 9 Ağustos'ta Belarus'ta yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimine ilişkin açıklama yaptı.

Seçimler sonrasındaki gösterilerde polisin orantısız güç kullandığını da belirten Borell, gözaltına alınanların derhal ve şartsız salıverilmesi çağrısı yaptı. "Yerel gözlemcilerin güvenilir raporları, seçim sürecinin, bir Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı üyesi ülkeden beklenen Uluslararası standartları karşılamadığını göstermektedir" dedi.

Borrell, Avrupa Birliği'nin Belarus ile ilişkileri masaya yatıracağını, eylemcilere yönelik şiddet ve seçim sonuçlarıyla ilgili şaibeler konusunda tedbir alınabileceği mesajını verdi.

Belarus'ta 9 Ağustos'ta yapılan seçimleri, 26 yıldır ülkeyi yöneden Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko kazanmıştı. Resmi verilere göre Lukaşenko oyların yaklaşık yüzde 80'ini almıştı.

Sonuçların hileli olduğunu savunan protestocular meydanlara çıkmıştı. Güvenlik güçleriyle göstericiler arasındaki çatışmalarda bir kişinin hayatını kaybetmiş, çok sayıda kişi de gözaltına alınmıştı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
 
LG
MD
SM
XS