ABD'li diplomat ifadesini değiştirdi

Video: ABD'li diplomat ifadesini değiştirdi

ABD Başkanı Donald Trump'a yönelik süren azil soruşturmasında kritik bir gelişme yaşandı. Trump'a yakınlığıyla bilinen üst düzey bir ABD'li diplomat ifadesini değiştirdi ve Başkan Trump'ın siyasi menfaat için Ukrayna'ya baskı uyguladığını söyledi.

ABD'nin Avrupa Birliği Büyükelçisi Gordon Sondland. Trump'ın bağışçılarından biri olduğu ve Beyaz Saray’ın Ukrayna politikasını şekillendirme sürecinde yer aldığı için azil soruşturmasında da kilit isimlerinden biri.


Sondland daha önceki ifadesinde, ABD'nin Ukrayna'ya yapması planlanan yaklaşık 400 milyon dolarlık askeri yardımın siyasi faydaya dayandığı iddialarını reddetmişti.


Ancak deneyimli diplomatın, "Azil soruşturması kapsamında ifade veren diğer iki kilit tanığın konuşmalarını gördükten sonra hafızasının tazelendiğini" söyleyerek bu hafta başında ifadesini değiştirdiği ortaya çıktı.


Buna göre Sondland, 1 Eylül'de Ukrayna Cumhurbaşkanı Vladimir Zelenskiy'nin danışmanlarından Andriy Yermak ile yaptığı bir görüşmeyi ifadesine ekledi.


"Yermak ile bireysel olarak konuştuğumu şimdi hatırlıyorum. Ona, Ukrayna haftalardır üzerinde konuştuğumuz yolsuzluk açıklamasını kamuoyuyla paylaşmadığı müddetçe, Amerikan yardımlarının yeniden başlamasının pek mümkün görünmediğini söyledim" dedi.


Soruşturmanın seyrini değiştirebilecek olan bu yeni gelişme, Temsilciler Meclisi'nde azil soruşturmasını yürüten demokratların, soruşturma kapsamında Sondland ile kapalı kapılar ardında ay başında yaptıkları mülakatın dökümünü yayımlamasıyla ortaya çıktı.


Eş zamanlı yayımlanan bir diğer döküm de ABD’nin eski Ukrayna Özel Temsilcisi Kurt Volker ile yapılan mülakata ilişkindi.


Volker da ifadesinde, Trump'ın Zelenskiy ile 25 Temmuz'da yaptığı telefon görüşmesinde Joe Biden ve ailesinin konusunun açılmasının kendisini endişelendirdiğini belirtti.


Ayrıca Trump'ın Biden ailesine yönelik Ukrayna ile ilgili iddialarının da gerçeği yansıtmadığına inandığını dile getirdi.


Temsilciler Meclisi, Başkan'ın görevini kötüye kullanarak, yabancı bir liderden 2020 Başkanlık Seçimlerine müdahalesini istediği şüphesiyle görevden azil sürecini başlatmıştı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS