ABD'li havacılık uzmanı: Türk pilotların hatası yoktu

ABD'li havacılık uzmanı: Türk pilotların hatası yoktu

"2009’da Amsterdam'da düşen uçak Boeing'in mühendislik hatası nedeniyle düştü. Hollandalı yetkililer, gerçeği gizledi". New York Times gazetesi gündeme getirmişti bu iddiaları. CNN TÜRK Muhabiri İrem Koca, Amerikan Federal Havacılık İdaresi danışmanlarından David Woods'a sordu. Woods'a göre gerçeğin gizlenmesi yüzlerce kişinin ölümüne yol açtı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Amerikan Federal Havacılık İdaresi danışmanlarından David Woods'un 9 kişinin hayatını kazayla ilgili yorumları şöyle:

737 serisi Boeing uçağında tek bir sensör vardı ve bilgisayara hatalı bilgi yolluyordu. Bu da bilgisayarın yanlış bir dünya fotoğrafı gördüğü ve mesafe, hız gibi hesaplamalarını yanlış yaptığı anlamına geliyordu. Otopilot, bu hatalı hesaplamanın farkında değildi. Sistemdeki hata ortaya çıktığında uçak yere çok yakındı ve pilotlara uçağın hala havada olduğunu gösteriyordu. Dolayısıyla pilotlar çok hızlı şekilde irtifa ve enerji kaybedildiğini anlayamazlardı.

BOEING GERÇEĞİ NEDEN GİZLEDİ?

Boeing'in bu yaklaşımı çok sık rastlanan bir durum. Raporlardaki bilgiler değiştirildi diyemeyiz ama bilirkişi değerlendirmeleri oldukça sınırlandırdı. Sorun pilot hatası gibi gösterildi. Oysa sistem hatalı bilgi verirken pilotun müdahale etme şansı yoktu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

"GERÇEĞİ GİZLEMEK ÖLÜME YOL AÇTI"

İlk kazanın üstünden 10 yıl geçti ve geçen yıl Boeing 737 Max kazaları oldu. O kazalar da aynı şekilde tek sensör hatasına bağlıydı. Yüzlerce insan öldü. Büyük mühendislik hatalarının üstünü örtmek üzere pilot hatası bahanesini kullanmaktan vazgeçmeli. Boeing ya da başka şirketlerin ürettiği sistemlerdeki hassasiyetleri ve hataları fark etmeli ve çözmek için uğraşmalıyız.