ABD'li Senatör Menendez yine Türkiye'yi hedef aldı

ABD'li Senatör Menendez yine Türkiye'yi hedef aldı

Yunanistan'a yakın duruşuyla bilinen Amerikalı Senatör Bob Menendez, bir kez daha Türkiye karşıtı açıklamarıyla gündeme geldi. Menendez, ABD'nin Türkiye'ye F-16 satmasına karşı olduğunu söylerken, Amerikan Dışişleri Bakanlığı'nı Yunanistan-Türkiye arasında barışçıl yollara başvurduğu için eleştirdi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

"TÜRKİYE'YE F-16 SATIŞINA KARŞIYIM"

Türkiye karşıtlığıyla bilinen ABD Senatosu Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Bob Menendez, yine hedefine Türkiye'yi aldı. Menendez, Yunan televizyonu Mega'ya konuştu. F-16 satışına değinen Menendez, Türkiye'nin beklentilere karşılık vermediğini ve F-16 uçaklarının satışını onaylamadığını belirtti. "Satışa karşıyım. Eğer Biden yönetimi tutumunu değiştirmesi için Türkiye'ye karşı bir baskı aracı olarak benim tavrımı kullanıyorsa, bu bile olumlu bir şeydir” ifadesini kullandı.

"ATİNA TÜRKİYE'Yİ TEHDİT ETMİYOR, ANKARA UYARILMALI"

Menendez'in hedefinde ABD Dışişleri Bakanlığı da vardı. Bakanlığın Ankara-Atina hattında tansiyonu düşürme çabasını eleştirdi. Saldırgan tarafın Türkiye olduğunu iddia eden ABD'li senatör, Yunanistan'ın Türkiye'nin egemenliğini tehdit etmediğini öne sürdü. "Yunanistan Türk karasularını, hava sahasını ihlal etmiyor. Dolayısıyla telkinlerin 2 tarafa da yapılması yanlıştır. Bu tutumun değişmesi gerek" dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

ABD'li Senatör, Dedeğaç'taki Yunanistan-ABD tatbikatlarını da değerlendirdi. "Tüm bunlar Yunanistan'ın komşularına ve dolayısıyla Türkiye'ye, Yunanistan'a karşı muhtemel bir askeri faaliyet durumunda, Amerikan çıkarlarının da zarar görebileceği tehlikesi bulunduğu mesajı veriyor" dedi.