"ABD’nin azı dişini sökeceğiz"

Video: "ABD’nin azı dişini sökeceğiz"

İranlı general Süleymani'nin Bağdat'ta ABD'nin füzeli saldırısıyla öldürülmesinden sonra tartışmalar devam ediyor. İran'ın ABD'ye vereceği cevaba ilişkin CNN TÜRK'ten Emre Diner'e değerlendiren İran'ın dini lideri Hamaney'in temsilcisi Seyyid Hasan Amili, "ABD'nin azı dişini sökeceğiz. Amerika'nın tüm hedefleri masamızda, doğru anı bekliyoruz" dedi.

Seyyid Hasan Amili'nin açıklamaları şöyle:


"DEAŞ İÇİN SAVAŞAN SÜLEYMANİ'YE KIYDILAR"


Aziz Türk milletini en içten sevgilerimle selamlıyorum. Kasım Süleymani kendine münhasır bir kişiydi. İnsanlığa ve bölgedeki barışa hizmet ediyordu. Hakikati bilseler ona şehit derler. Süleymani terörün karşısında durdu. Terör örgütü DEAŞ, Suriye'de Sünnileri öldürdü, Ramazan el Buti'yi öldürdü. Bu örgüt, mezhep ve din fark etmeksizin insanları katlediyordu. Dört mezhebi de öteledi DEAŞ. Ancak Süleymani bunların önünde durarak DEAŞ'a karşı mücadele etti.


ABD'nin bu bölgede ne işi var? Amerika'nın üç amacı var. Bunları gerçekleştirirken, kötü yollara başvurdu. ABD'nin amaçları, Şii-Sunni çatışması çıkarmak, bölgedeki ülkeleri bölmek, parçalamaktır ve petrol kaynaklarına sahip olmaktır. Örneğin size Suriye'den bir örnek vermek istiyorum. Sokağa çıktığınızda bu Durzidir, bu Hristyandır, bu Sunnidir, bu Şia'dır bu Alevi'dir. Bu helal satıyor, bu haram satıyor… Bu insanlar güveli ve huzurlu bir şekilde yaşıyorlardı. Ta ki DEAŞ kurulana kadar. DEAŞ kuruldu, bölge güvenliğini kaybetti. Bunların en büyük maksadı İran'a zarar vermekti. Ne yaparsa yapsınlar İran ölmez. Irak'a geldiler, Suriye'ye geldiler. Tüm İslam ülkelerine bela oldular. ABD'nin bu terörizm fikrini dünyaya yaydılar. Buna karşı kim güç koymalıydı İran.


"ABD'NİN AZI DİŞİNİ ÇEKECEĞİZ"


ABD bu bölgedeki 35 ülkeyi yönetmek istiyor. Daha sonra onları küçük parçalara bölüp, o ülkeleri eyalet yapmak istiyor. Eğer biz ABD'ye gerekli cevabı vermezsek, ABD daha cüretkar olacak. Bir sonraki hedeflerinde belki de bizim daha üst düzey komutanlarımızı hedef alacaklar. Bu yüzden de ABD'ye ceza vermemiz gerekiyor. ABD'ye çok güçlü bir şekilde cevap vereceğiz. ABD'nin azı dişini çekeceğiz. Ancak bu İran topraklarında olmayacak. İntikam İran'ın hakkıdır. Bizim ilk kuralımız şudur. Asla günahsız insanların ve sivillerin kanına girmeyeceğiz. Bizim dinimizde insan katletme asla yoktur. İran bölgedeki sivillere dokunmayacak, askeri karşılık verecek. ABD korkakça komutanımızı öldürdü. Vurkaç taktiği ile komutanımıza kıydı. Biz böyle yapmayacağız. Açık savaşacağız. Açık intikam alacağız ve bu medyaya açık bir eylem olacak. Biz barış istiyoruz. ABD bizi buraya çekti. Gerekli dersi alacaktır.


"AMERİKAN ÜSLERİ MASAMIZDA, HER ŞEY AN MESELESİ"


Amerika'nın bütün askeri üssü masamızda. Her şey an meselesi, zamanını bekliyoruz. 2 bin kilometrelik menzilli füzelerimiz hazırdır. Daha ilan etmediğimiz silahlarımız var. Bu da bilinmelidir.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS