hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  AB'nin yeni emisyon kuralları | Video

  Avrupa Birliği Komisyonu'nun, emisyon skandalı sonrasında hazırladığı kurallar yürürlüğe girdi. Kurallara uymayan otomobilleri geri toplatma ve üreticilere para cezası kesme yetkisi aldı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Üye ülkelerde motorlu taşıtların onaylanması ve piyasanın takip edilmesine yönelik yeni kurallar. Avrupa Birliği Komisyonu'nun, Emisyon Skandalı sonrasında hazırladığı kurallar yürürlüğe girdi.

  Kurallara göre, yeni bir otomobil piyasaya sürülmeden önce, bağımsız biçimde performans ve kalite testine tabi tutulacak. Söz konusu onay sürecinde ulusal makamların kararları tekrar değerlendirilebilecek.

  Avrupa Birliği Komisyonu, bağımsız biçimde araçların kurallara uyumunu kontrol edebilecek. Komisyon, kurallara uymayan üreticilere her otomobil için de, 30 bin Euroya kadar para cezası kesebilecek. AB çapında araçları geri çağırabilecek.

  Amerika Çevre Koruma Ajansı, Eylül 2015'te Volkswagen şirketinin, emisyon testlerini manipüle ettiğini ortaya çıkarmıştı ve şirketin dizel araçlarının çevreyi normalden fazla kirlettiğini belirtmişti.

  Volkswagen, dünya genelinde yaklaşık 11 milyon dizel motorlu aracın emisyon testlerinde yanıltıcı yazılım kullanıldığını kabul etmişti. Dizel emisyonu skandalıyla mücadele eden şirket, Amerikan ve Alman makamlarına yüksek cezalar ödemek ve milyonlarca aracını geri çağırmak zorunda kalmıştı.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow