Adada iletişim engeli kalktı

Video: Adada iletişim engeli kalktı

Adada iletişim engeli kalktı. Kıbrıs'taki Türk ve Rum GSM şirketleri, yaptıkları anlaşma ile hatların Ada’nın tamamında kullanılmasını sağladı.

Kıbrıs’ta Türk hatları Güney’de, Rum hatları ise Kuzey’de çalışmıyordu. Uzun yıllardır süren bu sorun, sonunda çözüldü. İki tarafın GSM şirketleri bu konuda bir anlaşmaya vardı. Hatların tamamının adada kullanılmasını sağlandı. 

Birleşme sonrası ilk cep telefonu görüşmesini Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı iler Rum yönetimi lideri Nikos Anastasiadis yaptı. Liderlerin telefon görüşmesi, BM Özel Temsilcisi Elizabeth Spehar’ın himayesinde gerçekleşti. BM’den yapılan açıklamaya göre, Akıncı ve Anastasiadis en kısa sürede görüşme konusunda anlaştı. 

Bugüne kadar KKTC’deki 2 mobil iletişim şirketi ile, Rum tarafındaki 3 şirket arasında roaming (dolaşım) anlaşması olmaması nedeniyle, 
cep telefonları karşılıklı olarak çalışmıyordu. BM’nin de dahil olmasıyla konu, Türk ve Rum liderler arasında güven artırıcı önlemler arasına alındı. 

Varılan anlaşmaya göre, artık KKTC’ye geçen bir Rum ya da Rum tarafına geçen bir Türk, İsviçre’deki bir mobil şirket üzerinden roaming yaparak cep telefonları ile görüşebilecek. Görüşmeler, hattın alındığı operatöre faturalandıracak. 

Diğer yandan Kıbrıslı liderler, GSM operatörleri dışında, elektrik bağlantısında da önemli bir adım attı. Ada’da elektrik arızaları sırasında iki taraf arasında, geçici olarak bağlanan şebekeler de sürekli hale getirildi. 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS