Afgan bebekler nereye gidiyor?

Afgan bebekler nereye gidiyor?

Afganistan'ın başkenti Kabil'deki tahliye kaosu sürüyor. Ailelerin dikenli teller üzerinden askerlere bebeklerini verdikleri görüntüler çokça konuşulmuştu. Peki, o bebeklere ne oluyor? Bebeklerin yabancı askerler ile ülkeyi terk etmesinin yasal boyutu nedir? İşte detaylar...

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Taliban'ın ele geçirdiği Afganistan'da tahliye krizi devam ediyor. Pek çok aile kendileri ülkeden çıkamayınca, çocuklarını çaresizlik içinde yabancı askerlerin kucağına bırakıyor. Kabil'den havalanan bir Amerikan askeri uçağı Norveç'e gitti. Yetkililere göre bu uçağın içerisinde aileleri yanlarında bulunmayan çok sayıda küçük çocuk ve bebek bulunuyor. Dünya kamuoyu bu bebeklerin tekrar aileleri ile bir araya gelip gelmeyeceğini merak ediyor. Amerikan Dışişleri Bakanlığı ise bebeklerin ailelerine ulaşma çabasının devam ettiğini ve her türlü gelişmeden kamuoyunun haberi olacağını açıkladı.

Yine bir Afgan bebek Amerikan askeri tarafından sağ kolundan tutularak yukarı çekilmiş, o görüntüler dünya basınında kendine fazlaca yer bulmuştu. Amerikan Savunma Bakanlığı Pentagon o bebek ile ilgili bir açıklama yaptı. Pentagon Sözcüsü John Kirby, "O bebeğin ebeveynleri tarafından askerlere hasta olduğu söylendi." dedi. Bebeğin tedavisinin yapıldığını söyleyen yetkili, ailesine teslim edildiğini ifade etti.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Dünyada pek çok mülteci krizi esnasında çocukların ailelerinden ayrıldığı ve birçoğunun başka ülkelerde hayatlarını sürdürdükleri biliniyor. Amerikan hükümeti Afganistan'daki bebekler için sorumluluklarının olduğunu ve mutlaka ailelerine ulaştırılacaklarını söylüyor.