Afganistan Cumhurbaşkanı Gani nasıl kaçtı?

Afganistan Cumhurbaşkanı Gani nasıl kaçtı?

Afganistan Cumhurbaşkanı Gani nasıl kaçtı?

Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani, Taliban'ın Kabil'e girmesiyle ülkesini terk etmişti. Afgan liderin o kaçışına ilişkin yeni bir iddia ortaya atıldı. Eski bir Afgan milletvekili, Gani'nin "Savunma Bakanlığı toplantısına gidiyorum" diyerek kaçtığını öne sürdü.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Taliban’ın başkent Kabil’in dış mahallelerine dayanmasıyla 15 Ağustos günü ülkesini terk etmişti. Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani nasıl kaçtı?

Eski Afgan milletvekili Elay Erşad İngiliz BBC televizyonuna konuştu. Erşad, Gani’nin 15 Ağustos’ta Afgan Cumhurbaşkanlığı Sarayı'ndan “Savunma Bakanlığı'nın toplantısına katılacağını söyleyerek helikopterle ayrıldığını iddia etti. Gani’nin ülkeyi terk ettiğini ise sonra öğrendiklerini belirtti.

Gani’yi cesaretsiz olarak nitelendiren Erşad, Gani’nin geri döneceğini düşünmediğini söyledi...

Ama dönmesi durumunda ise Gani’nin gözlerinin içine bakarak “Ben bir kadın olarak burada kaldım ama sen kaçtın” demek istediğini ekledi.

Öte yandan, nerede olduğuna dair birçok soru işaretinin bulunduğu Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani’nin ailesi ve iki danışmanıyla birlikte Umman’a gittiği ve Körfez ülkesinden siyasi sığınma hakkı talep ettiği belirtildi.

Gani'nin ilk olarak Tacikistan'a kaçtığı öne sürülmüştü. Ancak bir Rus yayın organı, Tacikistan güvenlik güçlerine dayandırdığı haberinde Gani'yi taşıyan uçağın Tacikistan'a hiç iniş yapmadığını açıkladı.

Afgan liderin kaçışına dair bir iddia da Rus basınından gelmişti. Rusya merkezli RIA Haber Ajansı, "Afgan Cumhurbaşkanı Eşref Gani büyük bir meblağ parayı geride bırakmak zorunda kaldı. Çünkü paraların hepsi araçlara sığmadı ve asfalt yolun üzerinde bırakıldı. Gani ve ailesi 4 araba ve içi tamamiyle para dolu helikopterle birlikte ülkeyi terk etti" iddiasında bulundu.