Aile içi şiddet akıl hastalığına yakalanma riskini artıyor

Video: Aile içi şiddet akıl hastalığına yakalanma riskini artıyor

İngiltere'de yapılan yeni bir araştırma, aile içi şiddete maruz kalan kadınların 'ağır akıl hastalıklarına yakalanma riskinin 3 kat daha fazla olduğunu ortaya koydu.

İngiltere'deki Birmingham Üniversitesi aile içi şiddetin yarattığı etkileri mercek altına aldı. Araştırma sonunda, aile içi şiddete maruz kalan kadınların ağır akıl hastalıklarına yakalanma riskinin 3 kat daha fazla olduğu görüldü.


Araştırma, İngiltere'de aile içi şiddete maruz kalan ve yaşadıklarını doktorlarına anlatan 18 bin 547 kadın üzerinde yapıldı.


Bu kadınlar yıllarca izlendi ve verileri aile içi şiddete maruz kalmayan benzer yaşlarda 74 bin kadınla karşılaştırıldı.


1995-2017 dönemini inceleyen araştırmada doktoruna aile içi şiddet şikayetiyle gittiğinde kadınların neredeyse yarısının halihazırda ruhsal sorunlar yaşadığı aktarıldı.


Çalışma, aile içi şiddete maruz kalan kadınların kaygı bozuklukları yaşama risklerinin iki katına; depresyon, şizofreni ve bipolar bozukluklara yakalanma risklerinin ise üç katına çıktığını gösterdi.


İngiltere'de resmi suç verilerine göre her dört kadından biri aile içi şiddete maruz kalıyor.


Ancak doktor kayıtlarına dayanan son araştırma, 200 kadından sadece birinin bunu aile doktoruna açıkladığını gösteriyor.


Uzmanlar polisin sağlık çalışanlarına bu tür vakaları bildirmesinin faydalı olacağını düşünüyor. Sağlık çalışanlarının hastalarına aile içi şiddet konusunda rutin sorular sorması da öneriliyor.


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS