Akdeniz'den gelen öbek öbek katran sahile vurdu

Video: Akdeniz'den gelen öbek öbek katran sahile vurdu

İsrail, tarihindeki en büyük çevre felaketlerinden birini yaşıyor. 190 kilometrelik sahilin tamamında katran öbekleri görüldü. Sahilde petrole bulanmış kaplumbağa ve kuş ölülerine rastlanıldı.

Sahili vuran katran öbekleri ve o katrana bulanarak hayatını kaybeden canlılar... İsrail'in 190 km'lik sahil kesimi katranla kaplandı. İsrail doğa ve parklar kurumu, bu olayı ülke tarihinin en büyük çevre felaketlerinden biri olarak nitelendirdi. Sivil toplum kuruluşları, sahillerde petrole bulanmış kaplumbağa ve kuş ölülerine rastlanıldığını açıkladı. Ayrıca halktan sahillerden uzak durmaları istendi.

Katran öbeklerinin nereden geldiği henüz bilinmiyor. Katranların kaynağının yaklaşık 50 kilometre açıktan geçen bir gemiden 11 Şubat'taki fırtına sırasında boşalmış olabileceği belirtiliyor. Şu an 9 gemi soruşturma altında. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu da katran öbeklerinin vurduğu plajlardan birine gelerek, hasar incelemesi yaptı. "Mısır Enerji Bakanıyla yeni görüştüm. Şurada gördüğünüz bütün gemilerin petrol yerine doğal gaz ile çalışmasını teklif ettik. Eğer birkaç ülke ile birlik olabilirsek bunu bir kaç yılda hallederiz, büyük değişim olur" dedi.

İsrail'in güneyindeki bir plaja, perşembe günü 17 metre uzunluğunda yüzgeçli bir balinanın cansız bedeni vurmuştu. Balinaya yapılan otopside, petrol bazlı siyah bir sıvı tespit edildi. Ancak balinada tespit edilen sıvının, sahile vuran katranla aynı kaynaktan gelip gelmediğini söylemek için henüz erken olduğunu ifade edildi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS