Akıncı-Anastasiadis görüşmesinden hangi sonuçlar çıktı?

Video: Akıncı-Anastasiadis görüşmesinden hangi sonuçlar çıktı?

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum lider Nikos Anastasiadis, 4 ay aradan sonra bir araya geldi. Görüşmede Rum liderin ortaya attığı 'Gevşek federasyon kuralım' teklifi ele alındı. Görüşmeden neler çıktı? Ömer Bilge, CNN TÜRK'te Zeynep Özyol'un sunduğu Bugün programında anlattı.

Ömer Bilge'nin görüşmeye dair açıklamaları şöyle:


GSM operatörleri sorunu


Kıbrıs sorununun temel bir meselesiydi; 'Nasıl bir federasyon, nasıl bir çözüm olsun' görüşmesi. Ancak bu görüşmeden güven artırıcı önlemler paketi çıktı. İki taraf üzerinde herhalde dünyanın üzerinde başka bir noktada bulunmayan bir sorun vardı. Cep telefonları çalışmıyor. Ada küçük, 2 adım öteye gittiğiniz vakit Güney Kıbrıs'a geçtiğinizde ya da güneydeki GSM operatörleri kuzeye geçtiğinde çok kısa mesafede cep telefonları çekmiyordu. Aslında tabii ki şirketlerin arasında yapacakları roaming anlaşması ile çok kolay çözülebilecek sorun, adada büyük bir sorun oluyordu. Çünkü Kıbrıs sorunu. Rum tarafı buna izin vermiyordu. İşte iki lider, güven artırıcı önlemler çerçevesinde cep telefonlarının karşılıklı iki tarafta da çalışması kararı aldılar. Tabii cep telefonları nasıl çalışacak? Üçüncü bir aracı ile. O da İsviçre'deki bir Şirket aracılığı ile cep telefonları çalışacak.


İki taraf karşılıklı elektrik alışverişi yapacak


İkinci bir güven artırıcı önlem de elektrik bağlantısı. Yine iki taraf arasında elektrik bağlantısı olmuyordu. Arıza durumunda da birbirlerinden satın alıyorlardı. Sürekli hale getiriliyor ve enterkonnekte sistemiyle artık bundan sonra elektrik kesintilerinde iki taraf karşılıklı elektrik alışverişi yapacak.


Mayın tarlaları temizlenecek


Üçüncü güven artırıcı önlem de mayınların temizlenmesi. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile Rum yönetimi arasındaki sınır bölgesinde 1974’ten bu yana çok sayıda mayın tarlası var. İki tarafın askeri yetkilileri karşılıklı 9’ar mayın tarlasını temizleme kararı verdiler. Bunu da Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ilan etti.


Bu önlemler biraz dikkatli baktığınız vakit aslında 3 yıl önce alınmış önlemlerdi. Bundan sonra hayata geçecek güven artırıcı önlemler, iki taraf arasındaki yakınlaşmayı sıcaklaştırmayı amaçlıyor. Çünkü Kıbrıs sorununda taraflar bir süredir görüşmüyordu. En büyük nedenlerinden bir tanesi ise 1.5 yıl önce İsviçre’de başarısızlıkla sonuçlanan Kıbrıs konferansı. Tabi ardından da Rumların tek yanlı parsellediği Doğu Akdeniz’deki petrol ve doğal gaz sondajları. KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, özellikle Rum liderin nasıl bir yönetim ya da federasyon istediği konusundaki görüşmenin ana konusu oluyordu. Görüşlerini açıkladı ancak yeterli teknik bilgi de vermedi. Çünkü Rum lider, gerekli teknik hangi yetkiler federasyonda kalacak söylemedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS