Almanya ile Fransa arasında görüş ayrılığı

Video: Almanya ile Fransa arasında görüş ayrılığı

Avrupa Parlamentosu seçimlerinin tamamlanmasın ardından, Avrupa Birliği Liderleri bu akşam Brüksel'de gayri resmi zirvede bir araya geliyor. Masada AB Kurumlarında boşalacak başkanlık pozisyonları için pazarlıklar var.

Avrupa Parlamentosu vekillerini seçti. Avrupa Birliği'nin önünde şimdi kurumlarda boşalan başkanlık koltuklarını kimlerin geleceği tartışma konusu.

Birliğe üye ülkelerin liderleri gayri resmi zirveyle, AB Komisyonu Başkanı, AB Konseyi Başkanı, AP Başkanı, Avrupa Merkez Bankası Başkanı ve AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi gibi üst düzey pozisyonlara kimlerin getirileceğine ilişkin görüşmelerde bulunacak.

Özellikle AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker'in yerini kimin alacağı ve bu sürecin nasıl işletileceği merak konusu.

AB Komisyonu Başkanlığı için AP'deki 8 siyasi grubun farklı liste başı adayları bulunuyor. AB Liderlerinin yeni komisyon başkanını seçerken, AP seçimleri sonuçlarını göz önünde tutma zorunluluğu bulunuyor.

Liderlerin AB Komisyonu Başkanlığı için ortak bir adayda uzlaşmasının ardından AP'nin de bu adaya mutlak çoğunlukla onay vermesi gerekiyor.

Avrupa Birliği'nin iki büyük gücü Almanya ve Fransa arasında Avrupa Komisyonu Başkanı seçimine ilişkin oluşan görüş ayrılığı da sürecin zorlu olacağına işaret ediyor.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, açık bir şekilde kendi ülkesinden olan Avrupa Halk Partisi adayı Manfred Weber'i destekliyor.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ise Michel Barnier'in AB Komisyonu Başkanlığına uygun bir aday olduğunu savunuyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS