Almanya kayıpların yasını tutuyor

Video: Almanya kayıpların yasını tutuyor

Almanya'da koronavirüs salgınında hayatını kaybeden yaklaşık 80 bin kişi için "Ulusal Matem Günü" düzenlendi. Sınırlı sayıda davetlinin katıldığı törende konuşan Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, kaybettikleri yakınlarıyla vedalaşamayan ailelere dikkat çekti. "Acısını bastıran toplum bundan zarar görür" dedi.

Mumlar yakıldı, dualar edildi. Almanya'da koronavirüs kurbanlarını anmak için resmi törenler düzenledi. Başkent Berlin’deki anma, Kaiser-Wilhelm Kilisesi'ndeki ayinle başladı. Ayine, koronavirüs sebebiyle yaşamını yitirenlerin yakınlarını temsil eden 5 kişilik bir grubun yanı sıra, Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, Federal Meclis Başkanı Wolfgang Schaeuble ve Başbakan Angela Merkel de katıldı. Yaşamını yitirenler anısına mumlar dikildi. 3 büyük dinin temsilcileri dua etti. Ardından Konzerthaus Berlin'de resmi tören düzenlendi.

Cumhurbaşkanı Steinmeier, televizyonlardan canlı yayınlanan törende bir konuşma yaptı. Her gün açıklanan ölüm sayılarına bakarak değerlendirmeler yapıldığını söyleyen Steinmeier, "Ama izlenimim o ki toplum olarak tüm bu sayıların ardında insanların olduğu konusunda yeterince bilinçli olmuyoruz. Bu zor zamanlarda yalnız ve acı içinde ölenlerin yasını tutuyoruz. Sadece bizim ülkemizde 80 bin kişi virüse kurban gitti. Dünya genelinde ise 3 milyondan fazla insan can verdi. Acıyı paylaşmak birlikte hareket etmemiz gerektiğine dair inancımızı güçlendiriyor"
dedi.

Konuşmasında vefat eden yakınlarıyla vedalaşamayan ailelere değinen Steinmeier, ölüm acısını bastıran bir toplumun bundan zarar göreceğini belirtti. Geleceğe bakmak gerektiğini vurguladı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS