Almanya "Yeşiller" diyecek mi?

Video: Almanya "Yeşiller" diyecek mi?

Almanya'da gözler bu pazar gerçekleşecek seçimlerde. Biz de hafta boyunca Almanya'da Meclis'e girmesi olası partileri ve bu partilerin Türkiye ile ilgili görüşlerini ele alacağız. Anketlere göre en büyük yükseliş Yeşiller Partisi'nde. Son seçimlerde oy oranı yüzde 9 olan Yeşiller, oylarını yüzde 17'ye çıkarmış görünüyor. Yakaladığı yükselişle hükümette yer alma olasılğı gündeme gelen Yeşiller'i, CNN TÜRK Berlin Temsilcisi Erhan Merttürk mercek altına aldı.

BAERBOCK'UN ADAY OLDUĞU PARTİ OYLARINI EPEY ARTIRDI

Çevre, iklim, insan hakları, yabancı düşmanlığı ile mücadele ve mülteciler... Almanya'da Yeşiller'in siyasetteki ağırlık noktaları bunlar. Marjinal parti olarak siyaset arenasına adım attılar. Artık "kitle" partisi olma yolundalar. Yüzde 5-6'lardan 15-18 bandına uzandılar. Çevre felaketleri, iklim değişikleri gündemimize girdikçe onların söylemlerine de halk daha fazla kulak kabartır oldu. Bu da oylarına yansıdı. Yeşiller seçim yarışına hızlı bir giriş yaptı. Mayıs ayındaki anketlerde yüzde 28'lere ulaştı ve "Gelecek başbakan bir Yeşil mi olacak" sorusu gündeme geldi.

"HÜKÜMETTE YER ALMA İHTİMALİ EN YÜKSEK PARTİ"

Ancak başbakan adayı Annalena Baerbock'un doktorasında intihal yaptığı iddiası ve milletvekili geliri dışındaki ek gelirlerini bildirmemesinin ortaya çıkması partiye ağır darbe vurdu. Yeşiller'in oyları düştü, yüzde 11'lere kadar geriledi. Tüm bunlara rağmen Yeşiller, halen hükümette yer alma ihtimali en yüksek parti. Bu da önümüzdeki dönem hem Almanya'da hem de Avrupa'da çevre ve iklimin korunmasına yönelik radikal düzenlemeler olabileceği anlamına geliyor.

Ülkede seçme hakkına sahip Türk kökenli vatandaşlarının da öncelikli tercihleri Yeşiller. Başbakan adayı Baerbock, Türkiye ve Uyum Araştırmaları Merkezi Vakfı'nın göçün 60. yılı nedeniyle yaptığı proje için konuştu ve Türklere yönelik eşit vatandaşlık vurgusu yaptı. "Birçok Türk kökenlinin yaşadığı bir durum ismi nedeniyle kiracı olarak kabul görmemesi ya da görünüşü nedeniyle diskoya alınmaması. 2021 yılında artık göçle ilgili konuşmak yerine göç etmiş olanların nasıl toplumun bir parçası olabileceğini, eşit vatandaş olabileceğini konuşmamız gerekiyor" dedi.

YEŞİLLER'İN GÖÇMEN YAKLAŞIMI NASIL?

Yeşiller'in hükümette yer alması durumunda Avrupa ve göç politikaları gibi Türkiye ile ilişkilerde de değişilik olması bekleniyor. Yeşiller Partisi, seçim programında Türkiye'ye en geniş yer veren parti. Türkiye'nin AB üyeliğine hala destek veriyorlar. Ancak bununla birlikte seçim programında müzakerelere yeniden başlanması için Türkiye'nin siyasi rotasında 180 derecelik bir U dönüş yapması gerektiği vurgulanıyor. Parti, Türkiye ile imzalanan mülteci anlaşmasına da başından bu yana karşı.

YEŞİLLER SEÇİLİRSE TÜRKİYE İLE İLİŞKİLER NASIL OLUR?

Yorumlar, Yeşiller'in hükümette yer alması durumunda bu partideki Türkiye karşıtı siyasetçilerin varlığı düşünüldüğünde Türk-Alman ilişkileri açısından bazı olumsuzlukların yaşanabileceği yönünde.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS