Amazon yangınları siyasi krize yol açtı

Video: Amazon yangınları siyasi krize yol açtı

Amazon Ormanları'nda her dakika, 1 futbol sahası alan yanıyor. Gözler orada. Ancak dünyanın akciğerlerindeki bu yangın, Brezilya Devlet Başkanı Bolsonaro ile Fransa Cumhurbaşkanı Macron arasında diplomatik krize yol açtı. Bolsonaro, "Amazon yangınlarını G-7 Zirvesi'ne götüreceğini" söyleyen Macron'u, "sömürgeci zihniyetle hareket etmekle" suçladı.

Amazonlardaki orman yangınları Fransa ile Brezilya arasında kriz yarattı. G-7 Zirvesine ev sahipliği yapacak olan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Twitter hesabından paylaştığı mesajında Amazon yangınlarından duyduğu endişeyi dile getirdi. "Kelimenin tam anlamıyla evimiz yanıyor. Dünya oksijenine yüzde 20 katkı yapan Amazon Ormanları dünyanın akciğerleridir. Bu uluslararası bir kriz. İki gün sonra toplanacak G7 Zirvesinde bunu gündeme getireceğim." ifadelerini kullandı.


Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro Macron'un bu çıkışına öfkelendi. O da sosyal medya hesabından birbiri ardına iki mesaj paylaştı. Macron'u sömürgeci bir mantıkla, Brezilya'nın içişlerine karışmakla suçladı. "Cumhurbaşkanı Macron'un Brezilya ve Amazon'a komşu diğer ülkeleri ilgilendiren bir konuyu, kendi politik çıkarları için kullanmasından büyük üzüntü duydum. Üstelik bu mesajında sahte bir fotoğraf kullanmış. Sahte fotoğraf paylaşıp sansasyonel tonda konuşması sorunun çözümüne katkı yapmaz. Brezilya Hükümeti diyaloğa açık. Ama bunun karşılıklı saygıya ve sahte olmayan verilere dayanmasını arzu eder. İlgili ülkelerin katılımı olmaksızın, Amazon Yangınlarını G7'de ele almayı önermesi, 21'inci yüzyılda, eski bir sömürgeci zihniyeti hatırlatıyor." dedi.


Bolsonaro'nun sahte dediği fotoğraf, 2003 yılında yaşamını yitiren bir fotoğraf sanatçısı tarafından çekilmiş.


Brezilya'da bu yılbaşından beri 75 bin 336 yangın çıktı. Bu da geçen seneye oranla yüzde 83 artış anlamına geliyor.


Çevreciler Bolsanoro hükümetini yangınlara göz yummakla suçluyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS