Amerikan başkanlarının gizlenen hastalıkları

  1. Dünya
Video: Amerikan başkanlarının gizlenen hastalıkları
Donald Trump, başkanlık koltuğuna oturduktan sonra ilk kez sağlık kontrolünden geçecek. Trump'ın fiziksel sağlığı ile Amerikan kamuoyu bilgilendirilecek. Amerikan tarihinde başkanların sağlık durumları zaman zaman tartışma konusu oldu. CNN TÜRK Dış <a class="in-news-link" href="/haberler" target="_blank" title="Haberler haberleri">Haberler</a> ekibi, eski başkanların sağlık dosyasına baktı.

Donald Trump, başkanlık koltuğuna oturduktan sonra ilk kez sağlık kontrolünden geçecek. Trump'ın fiziksel sağlığı ile Amerikan kamuoyu bilgilendirilecek. Amerikan tarihinde başkanların sağlık durumları zaman zaman tartışma konusu oldu. CNN TÜRK Dış Haberler ekibi, eski başkanların sağlık dosyasına baktı.

71 yaşındaki Donald Trump Amerika'nın en yaşlı başkanı. Beyaz Saray'a çıktıktan sonra ilk kez sağlık kontrolünden geçecek. Amerikan başkanının fiziksel sağlığına bakılacak, pskiyatrik muayene yapılmayacak.

Franklin Roosevelt

Geçmişte Amerikan başkanlarının rahatsızlıklarının yanlış tespit edildiği ya da gizlendiği dönemler oldu. Küçük yaşta geçirdiği çocuk felci nedeniyle büyük zorluklar yaşayan Franklin Roosevelt onlardan biri. 39 yaşından sonra destek olmadan yürüyemedi. 4 dönem başkanlık yapan Roosevelt, özel yaşamında kullansa da kamuoyunun önüne tekerlekli sandalyeyle çıkmadı. Durumdan onunla yüz yüze görüşen dünya liderleri de haberdardı. Yüksek tansiyonunun ve kalp rahatsızlığının ilerlediği de son dönem adaylığında halktan gizlendi. Görev süresini tamamlayamadan kalp yetmezliğinden öldü.

Ronald Reagan

Trump'tan önce en yaşlı başkan unvanı Ronald Reagan'daydı. 69 yaşında başkan olan Reagan, "Sağlığım bozulduğu takdirde görevi bırakırım" demişti. Ailesinde alzheimer vardı. Onun da başkanlıktan ayrıldıktan 6 yıl sonra alzheimer olduğu açıklandı. Görevdeyken bu rahatsızlığı yaşadığına dair somut bir kanıt ortaya çıkmadı ama konu hep tartışıldı.

Grover Cleveland

Eski başkanlardan Cleveland da 1893 yılında geçirdiği kanser operasyonunu gizlemişti. Ağzındaki bir timörün alınması için, cerrah ve ekibi aile dostunun yatında operasyonu gerçekleştirmişti. Operasyon 25 yıl kamuoyundan gizlendi.

John F. Kennedy

En genç başkanlardan John F. Kennedy, zinde ve sağlıklı bir başkan imajı çizmişti. Ancak, Beyaz Saray'a girdiğinde, hipotiroidi, sırt ağrıları, addison rahatsızlığı vardı. Ağrıları o kadar şiddetliydi ki gizli servisin "Hastaya iyi gelen doktor" dediği Max Jacobson'ı sık sık iğne yapması için Beyaz Saray'a çağırırdı.

Amerika'nın ilk 37 başkanının 18'inde psikiyatrik sorunlar vardı

Amerikan kamuoyunun konuştuğu 2006 tarihli bir rapor da var. Buna göre, Amerika'nın ilk 37 başkanının 18'inde psikiyatrik sorunlar vardı. Çoğunun sıkıntıları depresyon ve anksiyeteye bağlıydı. Raporda, Teddy Roosevelt ve Lyndon Johnson'ın bipolar olabileceği değerlendirmesi de yer aldı. Araştırmaya göre aslında 18 başkandan 10'u zihinsel rahatsızlıkları nedeniyle ülkeyi yönetemeyecek durumdaydı.

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS