AP'den işverene mesaj: "Çalışanın mesai dışında irtibat kesme hakkı var"

Video: AP'den işverene mesaj: "Çalışanın mesai dışında irtibat kesme hakkı var"

Avrupa Parlamentosu, çalışanları yakından ilgilendiren bir karar verdi. Parlamento, çalışanların mesai saatleri dışında işleriyle ilgili e-posta, mesaj ve aramalara yanıt vermeme hakları olduğuna kanaat getirdi. Avrupa Birliği'ne bir mevzuat hazırlanması gerektiği çağrısında bulundu.

Avrupa Parlamentosu işverene, “Mesai dışında çalışanı rahatsız etme” mesajı verdi.

Koronavirüs salgını, dijitalleşme ve teknolojik cihazların iş amaçlı kullanımını artırdı. Bu da sürekli bağlı, her zaman açık ve göreve hazır olma kültürünü doğurdu.

Avrupa Parlamentosu Genel Kurul oturumunda, çalışanlara iş saatleri dışında ulaşılamamasına yönelik “İrtibat kesme hakkı” ile ilgili hazırlanan rapor 126 hayır’a karşı 472 evet oyla kabul edildi.

Raporda, dijitalleşme ve çeşitli teknolojik cihazların çalışmada esnekliği ve özerkliği arttırdığı, işe gidip gelme sürelerini kısalttığı, buna karşın işin yoğunlaşması, çalışma saatlerinin uzaması, iş ve özel hayat arasındaki sınırların aşılması gibi dezavantajlara neden olduğuna işaret edildi.

Dikkat çeken raporda, bu durumun işçi üzerinde bir baskı kurduğu, sonucunda evden çalışanların mesai bitmesinin ardından iletişim kanallarını kapatamadıkları, uzun çalışma saatlerinin ve çalışan üzerindeki artan taleplerin kaygı, depresyon, tükenmişlik gibi çeşitli sağlık sorunlarına yol açtığı vurgulandı.

Çalışanların hafta sonu, yıllık izin ve mesai saatleri sonrası işleriyle ilgili e-posta, mesaj ve aramalara yanıt vermeme hakları olduğu belirtilen raporda, konuyla ilgili Avrupa Birliği çapında bir mevzuat hazırlanması gerektiği kaydedildi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS