Aşılar, üreticileri zengin etti

Video: Aşılar, üreticileri zengin etti

Aşılar, koronavirüs salgınıyla mücadelede kilit rol oynuyor. İngiliz The Guardian gazetesinin haberine göre, aşıların üreticisi olan şirketler ülkelerle yaptıkları anlaşmalar sayesinde milyarlarca dolar gelir elde etti.

ŞİRKETLER MİLYARLARCA DOLARLIK SATIŞ YAPTI

Koronavirüse karşı geliştirdikleri aşılar, dünyaya umut oldu. Fakat şirketlerin kasaları da doldu.

EN ÇOK KAZANAN BIONTECH-PFIZER ŞİRKETLERİ OLDU

Salgın, aşı üreticisi şirketlere milyarlarca dolar kazandırdı. İngiliz The Guardian gazetesinin haberine göre, birçok ülke yaygın aşılama programlarında kullanılmak üzere milyonlarca dozluk aşı için kesenin ağzını açtı. Türk bilim insanları Uğur Şahin ve Özlem Türeci'nin kurucusu olduğu Alman biyoteknoloji şirketi Biontech ile Amerikalı ilaç şirketi Pfizer, geliştirdikleri aşı ile anlaşmalardan en fazla kazanç sağlayan üreticiler arasında yer aldı. 780 milyon doz sipariş alan Biontech ve Pfizer, mevcut anlaşmalara dayalı olarak 2021'de 15 milyar dolarlık satış bekliyor.

Şirketler bu yıl 2 milyar doz tedarik edebilecek kapasitede olduğunu açıkladıkları için toplam satışın 30 milyar dolara kadar çıkabileceği öngörülüyor. Amerika Birleşik Devletleri merkezli Moderna şirketi ise sağladığı anlaşmalarla Pfizer-Biontech'in ardından geliyor. Şirketten yapılan açıklamada, 2021 yılında 18,4 milyar dolarlık satış beklendiği belirtildi.

ASTRAZENECA HİSSELERİ YÜZDE 8,6 DEĞER KAYBETTİ

İngiliz-İsveç ilaç firması Astrazeneca da Oxford Üniversitesi ile geliştirdiği aşıyla 2021'de 3 milyar dolarlık satış yapmayı öngörüyor. Ancak şirketin hisseleri, rakiplerinin aksine son 12 ayda yüzde 8,6 değer kaybetti.

Ve Türkiye dahil birçok ülkeye aşı satan Çinli ilaç şirketi Sinovac. Şirketin satışlarından kazancı net olarak bilinmiyor fakat milyarlarca dolarlık satış yapması bekleniyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS