Asya'da dev ticaret anlaşması | Video

Asya'da dev ticaret anlaşması | Video

8 yıl süren müzakerelerin ardından dev iş birliği hayata geçirildi. Asya-Pasifik bölgesindeki 15 ülke, dünyanın en büyük serbest ticaret anlaşmasını imzaladı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

15 ülkenin yıllar süren müzakereleri olumlu sonuçlandı. Dünyanın en büyük serbest ticaret anlaşması olarak bilinen "Bölgesel Kapsamlı Ekonomik Ortaklık Anlaşması" Asya ülkeleri arasında imzalandı.

8 yıldır süren müzakerelerde üye ülkelerin serbest ticaret konusunda anlaşması hedefleniyordu. Bölge ülkelerinin farklı ticari öncelikleri nedeniyle tarih sürekli ertelenmişti. 15 ülkenin fikir birliğine varması, Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği'nin 37. Liderler Zirvesinde mümkün oldu. Zirve, koronavirüs tedbirleri kapsamında videokonferans yöntemiyle yapıldı.

Serbest ticaret anlaşmasına Brunei, Kamboçya, Endonezya, Laos, Malezya, Myanmar, Filipinler, Singapur, Tayland ve Vietnam dahil oldu. Birliğin diyalog ortaklarından Avustralya, Çin, Japonya, Güney Kore ve Yeni Zelanda da bu anlaşmanın başını çeken ülkelerden.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Zirvede konuşan Singapur Başbakanı Lee Hsien Loong, anlaşmanın 46 müzakere ve 19 bakanlık düzeyinde görüşmelerin ardından gerçekleştiğini hatırlattı. Bunun ileriye dönük büyük bir adım olduğunu söyledi.

2,1 milyarlık nüfusu kapsayan anlaşma, küresel gayri safi yurt içi hasılanın yüzde 30'una tekabül ediyor. Çin'in Asya-Pasifik Bölgesindeki ekonomik hakimiyetini arttıracağı öngörülen anlaşmanın, ABD ve Avrupalı şirketleri ise dezavantajlı konuma getireceği tahmin ediliyor.